Folklór
A matyó hímzés igazi hungarikum, ami időszakosan eltűnik ugyan, de tulajdonképpen soha nem megy ki a divatból. Manapság ismét egyre nagyobb teret hódít, és a legtöbb nő örömmel és büszkén viseli azokat a ruhadarabokat, amiket ezzel a különleges mintával díszítettek.
Csak kevesen tudják, hogy a motívum története közel 200 éves múltra tekint vissza, és egészen pontosan Matyóföldről, azaz az Alföld északi részéről származik. Ám, ha még jobban szűkíteni szeretnénk a kört, akkor Tard, Szentistvánd és Mezőkövesd térségét foglalja magában.
Mi, magyarok büszkék lehetünk arra, hogy egyedi és különleges népi hangszereink egész sorát vonultathatjuk fel. Kiemelkedő értékeink között találjuk a hosszifuruglát, vagy a citerát, és van két egészen különleges, nemzetközileg is ismert és elismert hangszerünk, a magyar cimbalom és a tárogató - mondta a 6. Tárogató Világtalálkozón köszöntőbeszédében V. Németh Zsolt.
Nagy Gábor fotográfus, néprajzkutató a pásztorok mindennapjait, munkáját, használati tárgyait, állatait megörökítő fotóiból nyílt kiállítás a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeumban.
Békéscsabai hungarikumokból és helyi alapanyagokból készült ételeket mutat be a Csabai receptfüzet, amely a Békéscsabai Turisztikai Egyesület gondozásában jelent meg.
Opauszki Zoltán, az egyesület elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a Hungarikum Bizottság és az Agrárminisztérium pályázatán nyert forrásból készítettek egy 36 oldalas receptfüzet, valamint a YouTube-on is megnézhető, 5 perces főzővideó és 10 rövidebb ételvideót.