Az Európai Unió hírei

A természet-helyreállítás Európai Uniós kezdeményezései jelentős gazdasági lehetőségeket rejtenek az uniós tagállamok számára. A természet-helyreállítási projektekre szánt források minden egyes eurója 8 és 38 euró közötti gazdasági hasznot hoz. A Közös Agrárpolitika (KAP) keretében nyújtott finanszírozás, beleértve annak LEADER szegmensét, segítheti a tagállamokat abban, hogy maximalizálják ezeket a gazdasági előnyöket a természet-helyreállítási tevékenységek révén.

Nagy érdeklődés övezte a Magyarország és Horvátország közötti határon átnyúló együttműködést célzó Interreg VI-A Program 2021-2027-es szakaszának nyitó konferenciáját, amelyet Križevci városában tartottak, a Hrvatski dom épületében.
Az Európai Unió mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd zárójelentését, - amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2024 januárjában indított útjára - most mutatta be Strohschneider professzor. A közel nyolc hónapos egyeztetés során számos érdekelt fél vett részt a vitában, amelyek során sok esetben ellentétes érdekeket kellett egyeztetni, kompromisszumot kötni.
Az Európai Bizottság a közelmúltban két új tanulmányt tett közzé, melyek az uniós támogatások vidékfejlesztésre gyakorolt hatásait vizsgálják. Az egyik tanulmány az Európai Unió által biztosított pénzügyi források szerepét elemzi a vidéki térségek fejlesztésében a 2014–2022 közötti időszakban, míg a másik a LEADER program hatásait értékeli a kiegyensúlyozott területfejlesztés előmozdításában.
Az Európai Unió Közös Agrárpolitika (KAP) Hálózata olyan platformként működik, ahol a vidékfejlesztési politikák gyakorlati tapasztalatait és innovatív megoldásait osztják meg egymással az uniós tagállamok. Ez a hálózat megkönnyíti a tudásmegosztást és a hálózatépítést, lehetővé téve az összes vidéki érdekelt fél számára az EU-ban, hogy hatékonyabban működjenek együtt a KAP stratégiai tervezésében és végrehajtásában.
2024. június 8.
Közösségi képzést és tanácskozást tartottak a Nagypáli Ökocentrumban a hazai Leader akciócsoportok képviselői számára. A rendezvény az okosfalu program sikeres megvalósítása érdekében stratégiaalkotásra készítette fel a Nyugat-Dunántúl vidékfejlesztési szakembereit, megosztva a résztvevőkkel az Európai Unió Smart Rural projektjeinek nemzetközi tapasztalatait.
Az Európai Unió KAP Hálózata a vidékfejlesztési politikák gyakorlati működésével kapcsolatos ötletek és tapasztalatok megosztásának központja, amely megkönnyíti a tudásmegosztást és a hálózatépítést az összes vidéki érdekelt fél között az EU-ban. A közelmúltban három magyarországi példával bővült az EU KAP Hálózat gyűjteménye.
Az Európai Bizottság 2024. március 27-én jelentést tett közzé, melyben bemutatja az EU vidéki területeire vonatkozó hosszú távú jövőképpel kapcsolatos eddigi sikereket, kiemeli a 2021 óta elért pozitív eredményeket és felvázolja javaslatait a jövőbeli közös munkához.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2024. január 25-én a mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszédet indított, melynek célja az uniós mezőgazdasággal és élelmiszeriparral kapcsolatos közös jövőkép kialakítása.
„Nők által vezetett innovációk a vidéki térségekben” címmel 2024. április 17-18-án kerül sor az EU KAP Hálózat szervezésében megvalósuló, az agráriumban dolgozó inspiráló nőket célzó angol nyelvű workshopra, amelyre 2024. február 5. éjfélig lehet jelentkezni.