Ismét látogatható a megújult nagyvázsonyi Postamúzeum

majort
2021. 08. 11., sze – 06:28

2021 nyarán újra megnyitotta kapuit és mindennap látogatható a Kinizsi-vár tövében megbúvó nagyvázsonyi Postamúzeum. A teljeskörű felújítás után a kiállítóhely két új tárlattal várja a látogatókat. Az az együttműködés, amely kialakult a múzeumot működtető alapítvány, a támogatók, a Magyar Posta, a helyi önkormányzat és a LEADER Program összefogásával, szép példája egy vidék érték megújításának, fejlesztésének.


Több mint 50 éve nyílt meg Nagyvázsonyban az első postatörténeti kiállítás a Kinizsi-vár mellett egy 1925-ben épült parasztházban, és működött itt a 2020-ben megkezdődött felújításig. Ekkor a múzeumot fenntartó Postakürt Alapítvány az életveszélyes és a műtárgyak állapotát is veszélyeztető tetőszerkezet cseréje mellett megerősítette a tűzfalat, valamint megtörtént a külső homlokzat felújítása is. A beltéri festésen és az új kiállítás elkészítésén túl a házat övező kerítés is megújult.


Érdemes bepillantást nyerni nagymúltú múzeum történetébe. Nagyvázsony a Graz és Buda közötti postaútvonal mentén feküdt, ezért a 18. század végén lóváltóállomást létesítettek a településen. A postai szolgáltatások 1722-ben kerültek állami kezelésbe a Habsburg Birodalomban és ekkor kezdődött meg Magyarországon a postahálózat kiépítése. Kezdetben a levelek továbbítását tartották alapfeladatnak, utasok szállítására csupán rendkívüli szolgáltatásként volt lehetőség. Mária Terézia uralkodása alatt, 1752-től vezették be a meghatározott napokon és útvonalon közlekedő kocsipostát, mely személyeket, csomagokat és pénzküldeményeket is szállított. Az egyik korai postaútvonal Graz és Buda között vezetett, Nagyvázsony érintésével. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc után bevezették a levelek házhoz kézbesítését. A lóváltóállomást pedig 1862-ben postamesteri hivatal váltotta fel.


A most megnyíló nagyvázsonyi kiállításban a 18-19. századi egyik legjelentősebb postai szolgáltatása, a postakocsijáratok elindulása áll a középpontban, ahol kiemelt szerep jut a személyszállításnak is. Az istállóban, illetve kocsiszínben és az egyik teremben megidézik a postakocsin való utazás hangulatát. Innen a cím is: „Postakürt szól a csenden át…”, ami egy 19. századi német költő, Joseph von Eichendorff verséből származó idézet.


A kiállítás egyik ékessége a Helikon Kastélymúzeum Hintó Múzeumának szakemberei által megújított delizsánsz, amely a restaurálásnak köszönhetően nyerte vissza eredeti kinézetét.


A látogatók régi térképen tanulmányozhatják az egykori postajáratok útvonalát, a főbb állomások között Nagyvázsony is szerepel. A postakürt mellett látható a gyalogos küldöncök hasonló céllal rendszeresített figyelemfelkeltő csattogtatója. A fogadók hangulatát megidéző tárgyi emlékek egy része, így a gyertyakoppantó célirányos gyűjteménygyarapítással került a múzeumba, kifejezetten a kiállítás gazdagítására vásárolta a múzeum.


A ház másik szobájában egy másik, a Posta szempontjából szintén hőskorszakot idézhetnek fel a látogatók. A Mozaikok a hírközlés történetéből című kiállításon olyan távírókat és telefonokat tekinthetnek meg és próbálhatnak ki, amik a Magyar Posta történetének meghatározó részét képezték egészen 1990-ig. Láthatók itt klasszikus, tölcséres mikrofonnal és fanyeles hallgatóval készített fali készülékek, valamint az első asztali telefonok az 1900-as évek elejéről, illetve a még ezeknél is korábbi, a millennium idejéből származó házi készülékek, amelyekkel a cselédeket hívták a főúri házaknál.


Számos egyéb érdekesség, így magyar tervezésű készülékek vagy korai videotelefonok is megtekinthetők a kiállításon. A teremben álló telefonközpontok, amelyek közül a legrégebbi a 19. század végén készült, ma is működőképes állapotban vannak. A megújult tárlaton több helyen is mozgóképek, hangzóanyagok fogadják a látogatókat. Így megismerhető a posta története a kezdetektől napjainkig, felharsannak a kürtjelek, és ugyan csak virtuálisan, de utazhatunk a delizsánszon is.


A múzeum és Nagyvázsony Önkormányzata között született, a helyi turizmus fellendülését támogató megállapodás értelmében lehetőség nyílik arra is, hogy a település látnivalóit (köztük a Postamúzeumot, valamint az Igásló Központot és a Szabadtéri Néprajzi Múzeumot) közös belépőjegy megváltásával tekinthessék meg az érdeklődők. Nagyvázsony egyik nevezetessége az Igásló Ökoturisztikai Látogatóközpont, ahol a múzeum jóvoltából egy lófogatú postai szállítókocsi (úgynevezett kariolkocsi) hívja fel a figyelmet a településnek a posta történetében játszott szerepére.


A Nagyvázsonyban megvalósult innováció a vidékfejlesztés szép példáját adja, mely a Magyar Posta, a helyi önkormányzat és a LEADER Program összefogásával született meg. A múzeum és a kiállítás megújítása a Magyar Posta Zrt. támogatásának is köszönhető, a Társaság társadalmi felelőségvállalása, a szakmai múlt emlékeinek megőrzése és bemutatása példaértékű.

Szerző: Fábry Szabolcs János
Forrás: postamuzeum.hu
Fotó: Fábry Szabolcs János