Termelők és kézművesek

A Zirc központjában kialakított fedett vásártéren 2022 májusában tartottak először a régi idők hagyományait követve termelői és kézműves vásárt. A piac első évében a kitartás eredményeként egyre több lett az árus és a vevő. A második évben, 2023-ban még több. A harmadikban, idén nem is kell tavaszig várni az újranyitásra.
2024. január 8.
Fóris Anna és Ödön négy gyermekük mellett önellátó családi gazdaságot vezetnek, zöldségközösséget látnak el és szaktanácsadással is foglalkoznak. Emellett fix ágyásos technológiát alkalmaznák a minél jobb virágzásért. Pátkán háromezer négyzetméteren gazdálkodnak biomódszerekkel, mobil ólas baromfitartást folytatnak.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága a korábbi sikeres „TANULJUNK EGYÜTT!” programsorozat mintájára újabb élelmiszeripari programokat és fórumokat indít. Ezek között ismét szerepel egy franciaországi tanulmányút „Sajtkészítési Technológiák” témakörében.
Bodó Judit és férje a kezdetektől fogva biogazdálkodást folytatnak, a Tokaji borvidéken termesztenek szőlőt. Saját bevallásuk szerint elvakult Furmint-hívők, akik életét meghatározza a harmónia, a lelassulás.
A Panoráma Ökokert egy kisléptékű családi kertészet, ahol azért dolgoznak, hogy helyi, egészséges zöldséget termesszenek tagjaik részére. Kocsis Kinga, a Panoráma Ökokert vezetője elmondta: elkötelezettek a szezonális, ökológiai gazdálkodás mellett.
Dani János a Rákos-tanyán él több mint 40 éve; egyike azon keveseknek, akik az ősi juhászmesterséget űzik. Felesége, Zsuzsa pedig sajtkülönlegességekkel örvendezteti meg a piacok és tanyájuk látogatóit.
Egy kis faluban kezdődött a dédimamával a kézműves hagyomány, mely generációkon átívelve jutott el az ükunokához. A történetben anya és lánya önmagukat testesítik meg a kiváló minőségű, egyedi textiltermékeken keresztül, így szerezve örömet vásárlóiknak.
Szőlész, borász, házigazda, közösségi ember: mindez Miklós Csabi. S, ha saját szavaival élve nem is a legjobb szőlész, borász vagy házigazda, de mindenképpen jövőépítő. A móri szakember meghívására a Magyar Bor Akadémia szűk küldöttsége járt a településen, hogy kicsit beleszippantson a borvidék – és természetesen házigazdánk – különleges világába.
Az Újcsanáloson sajtkészítéssel foglalkozó Rácz Miklós Tamás miskolci „öltönyös” munkahelyét feladva költözött a településre és teremtette meg családja segítségével a már méltán híres Borsodi Sajtműhely alapjait.
Náfrádi Szilvia Békéscsabán él egy tanyán, ahol életvitelszerűen gazdálkodik. 15 évvel ezelőtt, párhuzamosan, két úton indult el az élete. Az egyik út, Gyulán az Egyetemen, Egészségturizmus szakirányon tanult, a másik pedig a tanyasi gazdaság, vegyszermentes cékla termelésével kezdődött, amiből teljesen véletlenül megteremtődött egy új kultusz, a levéllel kínált, nyári cékla.