Mérföldkő a mezőgazdaságban és a környezetvédelemben

majort
2022. 02. 14., h – 09:25

Egyedülálló magyar szabadalomnak köszönhetően valósul meg a mezőgazdasági műanyag fóliahulladék gyűjtése és újrahasznosítása egységes országos rendszerben. Az őstermelők, családi gazdaságok és hobbikertészek ingyenesen használhatják a lerakókat, amelyeket ország szerte alakítanak ki, főként a mezőgazdasági területekre koncentrálva.


A beruházás, amely az Agrárminisztérium támogatásával jött létre, a körforgásos gazdálkodás mintapéldája, amely mindenkinek büszkeségre ad okot, aki az agráriumban tevékenykedik – mondta el Nagy István tárcavezető a Győr-Moson-Sopron megyei kunszigeti termelői gyűjtőpont pénteki átadásán. Emlékeztetett a szomorú látványra, amikor a kivezető utak mentén mindenütt nejloncafatok lógtak az út menti fákon, és hozzátette: ez el fog tűnni. Nem kell többé elásni, elégetni, megszabadulni a szennyező műanyag hulladéktól, mert azt a jövőben tervszerűen és tudatosan tudjuk hasznosítani. 


A növénytermesztés és állattenyésztés során a gazdálkodók nagy mennyiségben használnak műanyag fóliát a termelés mennyiségének és minőségének növelése érdekében, amelyek használatával olyan értékes erőforrásokat lehet megspórolni, mint a víz, a növényvédő szerek vagy a műtrágya - emlékeztetett. Emellett hozzájárulnak a takarmány minőségének megőrzéséhez is.


Ennek következtében azonban az országban nagyságrendileg évi 10 ezer tonna mezőgazdasági eredetű műanyag hulladék képződik, amit a gazdáknak eddig nem volt lehetőségük leadni, mivel sem a begyűjtésére, sem tisztítására és hasznosítására nem volt gazdaságos lehetőség. Ez pedig súlyosan környezetkárosító, az emberi egészséget is veszélyeztető gyakorlathoz vezetett: sokan elégették az így képződött hulladékot, amely során mérgező gázok kerültek a levegőbe.


A szaktárca az elmúlt években arra törekedett, hogy csökkentse az illegális lerakások és égetések számár. 2020-ban 280 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosított a mezőgazdasági műanyag fóliahulladék szakszerű gyűjtéséhez. Ebből az összegből összesen száz gyűjtőpont létesül ország szerte, amelyek egy átfogó gyűjtési rendszer részét képezik.


A kunszigetivel egy időben a hédervári és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó helyszíneken is hasonló gyűjtőpontok nyílnak. A begyűjtési rendszer olyan innovatív, költség- és energia-hatékony eljárásra épül, amely a mosási fázis mellőzésével száraz agglomerátum alapanyagot hoz létre a fóliahulladékból, amelyből a mezőgazdaságban is rendszeresen használt eszközök készülnek.


A teljes egészében hazai szabadalmon alapuló Csatári-technológiával előállított alapanyag a hőre lágyuló hagyományos műanyagokhoz képest lényegesen jobb mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, ezáltal ellenállóbb a környezet és időtállóbb a hagyományos műanyagoknál. Ezt igazolja az is, hogy elnyerte a Környezetbarát Termék védjegyet. A Csatári-technológia lehetővé teszi, hogy az újrahasznosítás körforgásába új alapanyagot nem kell bevonni.


A következő években az ország több pontján épülnek a technológiára alapuló feldolgozó üzemek, aminek eredményeként kevesebb műanyaghulladék kerül a lerakókba, és több piacképes termék kerül értékesítésre, amely a lakosság, a mezőgazdasági ágazat, a vállalkozó szektor és a hulladékgazdálkodással foglalkozó szakpolitika érdekeit, céljait is egyformán szolgálja, és hozzájárul az egészséges környezet, valamint az emberi egészség megőrzéséhez.


A gyűjtőpontokat a mosonmagyaróvári székhelyű Green Technológia Kft. alakítja ki, amely a begyűjtést és a feldolgozást is végzi a Csatári Plast Kft. által kifejlesztetett technológiával.


Nagy Lajos, a cég tulajdonos-ügyvezetője bemutatta azokat a termékeket – különböző termékeket - öntöző csöveket, álláskönnyítő lapokat, zajvédő lapokat, gyeprácsot, rézsűtartó hálózatokat, vödröket, ládákat és dobozokat -, amelyek a mezőgazdaság mellett az iparban és más területeken is hasznosíthatók.


A Magyar Mezőgazdaságnak elmondta, hogy a gyűjtés és feldolgozás teljes országos rendszerének kiépítéséhez még szükség lesz egy-két évre, de a tervük az, hogy a teljes hulladékmennyiség újra hasznosításra kerüljön.


A Csatári-technológiával készülő termékekhez azok a mezőgazdasági vállalkozások, akik környezetvédelmi engedéllyel, a jogszabályokban előírt díjért adják le a műanyag hulladékukat, kedvezményesen juthatnak hozzá.


A begyűjtési rendszer olyan innovatív, költség- és energiahatékony eljárásra épül, amely a mosási fázis mellőzésével száraz agglomerátum alapanyagot hoz létre a fóliahulladékból, amelyből a mezőgazdaságban is rendszeresen használt eszközök készülnek.


Az őstermelők, kistermelők és hobbikertészek ingyenesen használhatják a lerakókat, amelyeket ország szerte alakítanak ki, főként a mezőgazdasági területekre koncentrálva.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Fotó: magyarmezogazdasag.hu