Környezettudatosság

Alig 10 éven belül megnégyszereződhet Magyarországon az ökológiai módon művelt területek aránya. Ma a megművelt területek 6,5-7 %-án folytatnak biogazdálkodást, de ez az Unió és a magyar kormány tervei szerint is 25%-ra növekedhet 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a magyar ökogazdák tulajdonában álló ellenőrző és tanúsító szervezet, a Biokontroll Nonprofit Kft. ügyvezetője, címzetes egyetemi docens.
Online kampányt indított az ökocímke fontosságáról az Agrárminisztérium annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet a környezettudatos vásárlás jelentőségére – jelentette ki a tárca környezetvédelemért felelős helyettes államtitkára. A közösségi médiában egy kisfilm segítségével kaphatnak információt a fogyasztók az ökocímke lényegéről és szerepéről, ezzel is segítve a vásárlók környezettudatos döntését.
A hazai ökológiai területek mérete átlépte a 300 ezer hektárt, öt év alatt megduplázódott a magyarországi bioterületek nagysága. A Vidékfejlesztési Program által biztosított csaknem 100 milliárd forintos keret, amelyre ökológiai gazdálkodásra való áttérés, vagy ökogazdálkodás fenntartása céljából lehetett pályázni jelentősen hozzájárult ehhez a növekedéshez.
Az Agrárminisztérium Településfásítási Programja az elmúlt évben nagyon sikeresnek bizonyult, ezért idén kétszer annyi, összesen 24 ezer facsemetét igényelhettek a tízezer főnél kisebb települések országszerte. Szűkebb hazánk harmincegy községében díszíthetik majd a közterületeket a pályázaton elnyert növényekkel.
Hazánkban is egyre növekszik azon gazdálkodók száma, akik ökológiai gazdálkodással foglalkoznak. Ehhez szükség van egyedi szemléletre, nyitottságra, fejlesztési lehetőségekre, amelyek megléte esetén, az ökológiai gazdálkodó előre tud lépni, és megteremti a sikeres hosszútávú működés feltételeit.
A precíziós mezőgazdaság a fenntarthatóság érdekében létrehozott innovációt jelenti, amely versenyképesebbé, zöldebbé és átláthatóbbá teheti az ágazatot – jelentette ki az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára Martonvásáron, a 13. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia szakmai napján.

Az Agrárminisztérium 2021 őszén – az agrár-környezetgazdálkodási intézkedéshez hasonlóan – új „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” felhívás (ÖKO) meghirdetését tervezi, 2022. január 1-jével kezdődő, 3 éves kötelezettségvállalási időszakkal, megemelt támogatási mértékekkel és a földhasználati kérdések rugalmas kezelésével – jelentette ki Nagy István.

A klímaváltozás hatására a természetesnél gyorsabban változnak a környezeti viszonyok, így a szakemberek erdőnevelő munkája, aktív segítsége kell ahhoz, hogy az erdők alkalmazkodni tudjanak, és fennmaradhassanak – emelte ki az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára hétfőn Kaposváron, a SEFAG Zrt. kezelésében lévő Gyertyánosi Gyöngyvirág Kulcsosház átadásán.

Erdők nélkül nincs ökoturisztika, ezért a minőségi erdők fenntartása szerves része annak a munkának, amit az állami erdőgazdaságok a kormányzattal összefogva a természetjárás, az egészséges kikapcsolódás lehetőségeinek fejlesztésért tesznek – mondta az erdőkért felelős helyettes államtitkár hétfőn az Agostyáni Arborétumban, ahol átadták a Vérteserdő Zrt. kezelésében lévő felújított kulcsos házat.

A Grassland-HU LIFE integrált projekttel kapcsolatban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és projektpartnerei fotópályázatot hirdetnek, amelynek célja a gyepes élőhelyek értékeinek, jellemző növény- és állatfajainak bemutatása, népszerűsítése, és ezen keresztül a figyelem felhívása védelmük, megőrzésük fontosságára.