Hollandiában három év alatt 9%-kal nőtt azon gazdaságok száma, amelyek élelmiszereiket vagy kertészeti termékeiket részben vagy egészben rövid ellátási láncon keresztül, például mezőgazdasági boltban, webshopban vagy helyi étteremben értékesítik.
A fruchthande.de portálon idézett elemzést a Wageningen Economic Research (WECR) kutatói készítették a holland agrárminisztérium megbízásából készült új, Short Chains Monitor című tanulmány keretében.
A 2020 és 2023 közötti 9%-os növekedésen kívül egyebek között kiderül belőle az is, hogy az úgynevezett rövid láncokon keresztül történő értékesítésből származó teljes bevétel becslések szerint mintegy 2,2 milliárd euró.
A „rövid lánc” azt jelenti, hogy a megtermelt vagy feldolgozott élelmiszereket és kertészeti termékeket közvetlenül, vagy legfeljebb egy közvetítőn keresztül értékesítik a fogyasztóknak. A mezőgazdasági termékek rövid láncokon keresztül történő értékesítését a politikusok és a piac egyre inkább egyfajta új gazdálkodói jövedelemmodell megvalósításának eszközeként tekintik. Ily módon javítja a termelő vállalkozók és a polgárok közötti kapcsolatot, és hozzájárul a fenntarthatósághoz.
A korábbi, 2020-as méréshez képest 2023-ban 9%-kal, 7234-ről 7857-re nőtt a rövid láncokon keresztül termékeket értékesítő gazdaságok száma. 2017-hez képest ez 37%-os növekedést jelent. 2023-ban az összes gazdaság 15,8%-a értékesítette a termékeinek legalább egy részét ilyen módon, míg 2017-ben 10,7%, 2020-ban pedig 13,9%. volt ez az arány a holland statisztikai hivatal mezőgazdasági összeírása alapján.
A 2017–2020-as időszakban a rövid értékesítési láncban érdekelt vállalkozások számának növekedése elsősorban a legkisebb vállalkozások körében volt tapasztalható. A 2020 és 2023 közötti időszakban ez a növekedés elsősorban a nagy és nagyon nagy vállalkozásoknál figyelhető meg, a nagyvállalkozásoknál 26%-os, a nagyon nagy vállalkozásoknál pedig 38%-os növekedést mutat, olvasható a fruchthandel.de portál által idézett tanulmányban.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Tömpe Anna
Fotó: Pixabay