Fürjtenyésztéssel és a tojások feldolgozásával foglalkozik egy fiatal házaspár Nagyorosziban. A tojásokból többek között száraz tésztákat készítenek, a 38 tojásos tészták egyre népszerűbbek.
Először apósa tartott fürjeket, ott szerette meg a madarakat és még jobban a tojásokat.
– Hogy ne kelljen mindig utazgatni értük, mi is elkezdtünk tartani néhány fürjet, aztán kicsit többet… Később felszámoltuk az állományt, de másfél évvel ezelőtt újra belekezdtünk, ám ezúttal már komolyabban vettük a fürjtartást – mesélni fürjészkedésük kezdetét Tomek Dávid, aki feleségével Fürjfészek néven vezetik vállalkozásukat, és egyre bővülnek a fürjes termékek.
A kakasok a levesbe mennek
Japán fürjeket tartatnak, jelenleg 250 aktív tojóval és ötven növendékkel rendelkeznek, amelyeket zárt ketreces tartásban nevelnek.
– Néhány kakas is gyarapítja az állományt, de csak azért, mert még nem ettük meg őket. A kakasokat kiszelektáljuk, a tenyésztojásokat vesszük, ezzel is kíméljük a tyúkokat, így nyugodtabbak, hosszabb az élettartalmuk. Van olyan ketrec, amiben kétéves az állomány, és ugyanazt produkálja, mint egy évvel ezelőtt – magyarázza a döntésüket Dávid.
Húsfeldolgozással nem foglalkoznak, a kakasokat a szűkebb és a tágabb család, illetve az ismerősök fogyasztják el, jut bőven a levesbe és sültnek is, mert van, amikor a kikelt csibéknek több mint 50 százaléka kakas.
A vásárolt tenyésztojást saját maguk keltetik, a 200-300 csibével rendszeresen cserélődik a törzsállomány – a teljes váltás elég hosszú ciklus. A madarakat speciális, fürjek számára kifejlesztett keverékkel etetik, a takarmány többek között búza, kukorica, szója, lucerna, vitaminok és kalcium keverékéből áll.
A tojások fejlődéstörténete
Jelenleg havonta átlagosan 4500 tojást termel a fürjállomány.
Kezdetben a friss tojásokat értékesítették, de a kiegyenlítetlen fogyasztás miatt további megoldást is kellett keresniük a készletek értékesítésére. A tojások sem egyformák, nem mindegyik standard méretű, azokat pedig nem lehet a tartókba tenni, ezért a tartósításon kezdtek el gondolkodni.
A tojás alternatív felhasználása mellett döntöttek, és ebben az is közrejátszott, hogy a fürjtojás biztonságos, szalmonellával nem kell számolniuk.
A főtt, füstölt tojással kezdődött a sor, amit már ötféle ízesítéssel készítenek.
Azokat úgy állították össze, hogy lehetőleg a környékbeli termelők termékeit használják fel, például Börzsönyből származó gombát, medvehagymát, de a chili is a közelben terem. Helyben bükkfán, hideg füstöléssel kapja meg az ízét. A füstölt tojások és a fűszerek üvegbe kerülnek, amelyet olívaolajjal öntenek fel.
– A receptek sok kísérletezés után lettek véglegesek. A füstölésnél és a fűszerezésnél is próbáltuk a középutat megtalálni, hogy mindenki ízlésének megfeleljen. És az eltarthatóságra is fontos odafigyelni –veszi át a szót Tomekné Reznyik Katalin.
Mivel a szó szoros értelmében kistermelők, és közvetlenül találkoznak a vevőkkel, külön kéréseket is szívesen teljesítenek.
– Ha valaki szereti az erőset, és több chilit kér, akkor neki megemeljük az adagot; azt az üveget félretesszük, és tudjuk, hogy az majd a Géza bácsié lesz – mondja Dávid.
De voltak időszakok, amikor így is sok friss tojás megmaradt, akkor határozták el, hogy megpróbálkoznak a tésztakészítéssel.
Itt nemcsak az a lényeges, hogy a tojásokat felhasználják, hanem az is, hogy ezt a tésztát azok is fogyaszthatják, akik tojásallergiával küszködnek, ugyanis a fürjtojás egészen más beltartalmi értékekkel rendelkezik, mint a tyúktojás
Az ötletük bevált, sokan viszik orvosi tanácsra is, és visszajárnak a tésztákért. A termékfejlesztésen nem nagyon kell törni a fejüket, a vásárlók mondják az igényeiket, például hogy miért nincsen gluténmentes változat. Jó, hát legyen! – egyeztek bele Dávidék.
– De akkor annak kell egy másik tésztagép, egy másik feldolgozótér, hogy ne keveredjen össze a hagyományos liszt a gluténmentessel, sőt egyáltalán ne is érintkezzenek egymással, sorolják az újabb kihívásokat – Dávid nevetve mondja, hogy a házuk 80 százalékban konyhából áll.
Most már elérhető a fürjtojásos gluténmentes száraztészta, ami szezámmaglisztből, lenmaglisztből és tápióka-keményítővel készül.
38 tojásos tészta
A tészták kapcsán többféle felhasználásra is gondoltak, vannak levestészták és különböző alakúak, amit köretnek vagy önálló tésztaételnek lehet készíteni. De felejtsük el a hagyományos mértékegységeket, ne keressük a 4 vagy 6 tojásos tésztát, mert itt a méretkülönbségek miatt mindegyik 38 tojásos tészta.
– Új termék lesz a tojástúró, ami tojásfehérjéből készül majd, állaga pedig olyan lesz, mint a hagyományos túróé, viszont így laktózmentes, tehát a tejre érzékenyek is bátran fogyaszthatják. Jelenleg kísérleti stádiumban van, de ha elkészül, egy másik allergiás csoportnak is tudunk alternatívát adni – jegyzi meg Dávid.
Kicsi is, foltos is
Ám nem mindenki lelkes a fürjtojások láttán. Tapasztalatuk szerint nehéz elfogadtatni az emberekkel a kicsi, foltos tojásokat, sokan idegenkednek tőle, vagy egyszerűen nem tudják, mire használják. A másik gyakori megjegyzés, hogy miért adjanak közel annyi pénzt ezért a pici tojásért, akkor már inkább tyúktojást vesznek. Jellemzően kevesen vannak tisztában azzal, hogy a beltartalmi értékei teljesen eltérnek a tyúktojásétól. Legtöbben inkább különlegességnek tartják.
Ezért értékesítéskor, amikor csak tehetik, adnak kóstolót az érdeklődőknek, és megosztanak minden információt a fürjtojásokról. Elmondják például, hogy nyersen milyen pozitív hatása van a szervezetre.
Ezt fogadják el a legnehezebben, hiszen a köztudatban az él, hogy kerüljük a nyers tojást a lehetséges szalmonellafertőzés miatt. Főzve is nagyon egészséges, de a hő hatására veszít értékéből, ezért érdemes nyersen fogyasztani, akár kúraszerűen is, mert remek immunerősítő. Eltarthatósága is hosszabb, mint a tyúktojásé, és mindenre lehet használni.
Kik a Fürjfészek vásárlói? Ahogy ez lenni szokott, először az ismerősök fedezték fel, aztán jöttek a településről házhoz vásárolni. Később hívták őket különféle rendezvényekre és termelői piacokra is. Ez utóbbi adta ahhoz a lökést, hogy még többféle terméket állítsanak elő a minél több igény kielégítésére
Fontosnak tartják a fenntarthatóságot is, a csomagolásban keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a lehető legkevesebb szemetet generálják. A füstölt tojások, a belőlük készült krémek és majd a tojástúró is üvegbe kerül, amit a vásárlók később visszavihetnek, így újra fel tudják használni. Ezért az üvegekre nem ragasztanak címkéket, hanem kis szalaggal kötik rá. Ugyanígy visszahozhatják tojástartókat is, erre kis kedvezménnyel ösztönzik a vásárlókat.
Mind a ketten dolgoznak a fürjészkedés mellett, Dávid az építőiparban, Kata pedig bölcsödében, és nevelik a három kislányukat. De komoly terveik vannak a fürjekkel.
– Hosszú távú cél, hogy ez megélhetési formává váljon számunkra, ehhez viszont komolyabb fejlesztésekre lesz szükség, amit nem egyszerű kivitelezni, mert a kistermelői státusz miatt kevesebb pályázat érhető el számunkra – vélekedik Dávid.
Eddig mindent saját erejükből valósítottak meg, de szeretnének pályázati forrásokból fejleszteni, ezért folyamatosan követik a kiírásokat.
A termékeikkel az is a céljuk, hogy a fürjtojás mindenki számára elérhető legyen, és ne megfizethetetlen kuriózumként tekintsenek rá.
Forrás: Kistermelők Lapja/Sárközi Judit
Fotó: Kistermelők Lapja