Július 20-án nyitotta meg kapuit Tótkomlós legújabb étterme, a Rudnyánszky Étterem Lopusni Norbert és Szabó Mihály tulajdonosok álmai nyomán jött létre, nevével tisztelegve a 80 tót családot betelepítő báró Rudnyánszky József előtt.
Nem megszokott beruházás a mai világban, ha valaki egy kistelepülésen éttermet nyit, ha befektet a település jövőjébe, az ott élők bizalmába. A Békés vármegyei, Tótkomlóson mégis ez történt, egy vadonatúj vendéglátó egység nyílt a közelmúltban. A tulajdonosok rengeteg szállal kötődnek Tótkomlós városához. Így adott volt, hogy egy általuk megálmodott minőségi hellyel szeretnének egy kicsit visszaadni annak a városnak és környékének, ahol felnőttek.
Egy kisvárosban minden befektetésnek fontos szerepe van, közösségépítő funkciója mellett, új munkahelyeket is teremt és növeli a település vonzerejét a környék lakóiban. Lényeges szempont még, hogy egy ilyen beruházás erősíti a régió és a település turizmusát is. A gasztronómia kiegészítő turisztikai termék, melynek fontos elemei a népi hagyományok, a régió alapanyagai és receptek, amelyek fenntartják a vidék örökségét és tradícióit. Az étterem olyan állom megvalósulása, amely egyszerre szolgálja a modernitást és a hagyományok őrzését. Az álomhoz pedig támogatót is találtak a tulajdonosok, egy pályázat keretében. A helyi LEADER Akciócsoport, a KERTÉSZEK FÖLDJE AKCIÓCSOPORT Egyesület működési területére meghirdetett, Helyi fejlesztések támogatása című felhívásra pályázatot nyújtott be.
A saját forrásnak és a pályázati támogatásnak köszönhetően az épület kívül-belül kimagasló minőségű anyagokkal és a legmodernebb technológiával épült fel. A beltér egy letisztult, igényes és modern arculatot kapott, mégis az étterem a helyi alapanyagokra és a helyi tradíciókra építi a menükínálatát. Az étterem elindításánál fontos kitétel volt, hogy helyi és környékbeli termelőkkel összefogva tegyék minél színesebbé kínálatukat. A helyi termékek keresletének megerősödése a helyi gazdaságot fejleszti, a helyi szereplőket segíti és támogatja, ezáltal környezetileg és társadalmilag is fenntartható gazdálkodáshoz vezet. Étlapjukon ennek köszönhetően a helyi termelőktől beszerzett alapanyagokból készült ételek dominálnak.
Vendégeik leginkább a vonzáskörzetükből érkeznek, de az elmúlt hónapok tapasztalatai azt mutatják, hogy nem ritka, aki 60-80 km távolságból érkezik hozzájuk. Célközönségükbe a legfiatalabbaktól indulva a legidősebbek is beletartoznak, hiszen széles étel és ital kínálatukból minden korosztály megtalálja a neki megfelelő választást. A tradicionális ételek mellett, azt látják a vendégek visszajelzései alapján, hogy van igény az újdonságokra, a modernebb ételekre is. Így gyakran kísérleteznek új vagy újra gondolt ételekkel is, kínálatukat fokozatosan frissítve és bővítve igyekeznek minél szélesebb igényt kielégíteni.
A Vidékfejlesztési támogatások nagyon sok vállalkozásnak nyújtottak biztos támaszt, az álmaik megvalósításában vagy azok tovább fejlesztésében.
Szerző: Brlázs Róbert
Fotó: Rudnyánszky Étterem