2024-ben az Orfűi Malmok lett az év tájháza

majort
2024. 10. 10., cs – 09:38

Az Orfűi Malmok nem szimpla múzeum, az intézmény munkatársai az épített és természeti örökség összhangjára, az élő műhelyekre és az emberi léptékek figyelembevételére fókuszálnak.

2024-ben a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége immár 21. alkalommal tette közzé Az Év Tájháza felhívását – derült ki a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok sajtóközleményéből.

A szakmai elismerést 2004 óta annak a tájháznak a fenntartói vehetik át, amelyik példaértékű tevékenységével hozzájárul a magyarországi és Kárpát-medencei népi építészeti értékek és a hozzájuk kapcsolódó hagyományok megőrzéséhez, széles körű megismertetéséhez, újra megéléséhez. A 2024-es év díjazottja az Orfűi Malmok lett.

Évszázados vízimalom és molnárlakás

A Baranya vármegyei településen a Vízfő-forrás közelében a középkor óta működött vízimalom, amelyet a 19. századtól a Nicsinger-család működtetett. Ma is látható formájában már a 20. század elejére jellemző „modern” malomtechnológiát ismerhetjük meg általa. A malom melletti, szintén hagyományos építészeti értéket képviselő lakóház az egykori molnárlakás, istállóspajta, szabadkéményes nyári konyha, kocsiszín egészíti ki az épületegyüttest.

A malmot 1945 után államosították, tulajdonosait német származásuk miatt kitelepítették. Volt tsz-raktár, darát őröltek benne. Múzeumi hasznosítására a pécsi Janus Pannonius Múzeum bevonásával már az 1960-as években született terv, amelynek kidolgozója dr. Füzes Endre volt. A regionális szabadtéri múzeumi elképzelés akkor csak részben valósulhatott meg.

Többször is bővítették

Az in situ megőrzött és 1970-ben helyreállított malom mellett Mekényesről egy olajpréssel kiegészített szárazmalmot telepítettek át 1974-ben. A malomszerkezetek helyreállítási munkájában a Pécsi Malomipari Vállalat és munkatársa, Füzes Antal vállalt úttörő szerepet, aki fiával, Füzes Péterrel az 1990-es évek elejére működőképessé tette a malmot. A család munkáját napjainkban Füzes Péter lányai, Füzes Kata és Füzes Petra folytatják széles körben kiteljesítve és megújítva a malomipari hagyatékot.

Az Orfűi Malmok fenntartója a Malomkő Alapítvány, de a települési önkormányzat is támogatja munkájukat. Önkéntesekkel együtt a nyári főszezonban 15-25 munkatárs fogadja a látogatókat, akiknek a száma 8000 fő évente.

Az Év Tájháza elismerésre pályázók voltak 2024-ben a cigándi Bodrogközi Múzeumporta és a Tihanyi Tájházak. Mindkét intézmény több kiállítással, foglalkoztatóval, komplex szakmai kínálattal rendelkezik.

Országos konferenciát rendeznek

A Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége 2024. október 3-5. között Somogyszobon rendezi XXI. országos konferenciáját, melynek házigazdája a 2022-ben Az Év Tájháza szakmai elismerésben részesült Vilma-Ház.

A konferencia célja terjeszteni azt a szemléletet, melynek jegyében a muzeális intézmény működésében a helyi lakosok, civil szervezetek tevékenyen részt vesznek. A szakmai találkozó a mindennapi intézményi működés során is hasznosítható inspirációkat kíván nyújtani ahhoz, hogy tájházak és szabadtéri múzeumok a gyökereikhez visszanyúlva, a hagyományos falusi életmódból merített jó gyakorlatokkal érdemi alternatívákat nyújtsanak a környezettudatossághoz.

 

Forrás: Sokszínű Vidék
Fotó: Tájházszövetség