„Az ötlettől a megvalósulásig: Szociális farmok létrehozása és működtetése a gyakorlatban” című kiadvány jelent meg, mely bemutatja a hazai szociális farmokat, valamint a most születő kezdeményezések elindulását.
A szociális farm egy olyan mezőgazdasági létesítmény, amely a hagyományos gazdálkodási tevékenységek mellett, különböző szociális, oktatási és terápiás célokat szolgál. Magyarországon egy viszonylag új, de egyre növekvő területet képviselnek számos lehetőséget kínálva a társadalmi integráció, a közösségi fejlesztés és a fenntartható mezőgazdaság számára.
A szerző – Jakubinyi László, a Magyar Szociális Farm Szövetség elnöke – célja, hogy írásával hozzájáruljon a magyarországi szociális gazdasági ágazat megszületését elősegítő szerves fejlődési folyamathoz, és ráirányítsa a figyelmet az egészségmegőrzésre, az esélyegyenlőség biztosítására és a rászorulók megsegítésére. A szociális farm egy olyan innovatív megközelítést képvisel, amely egyszerre képes válaszolni ezekre a kihívásokra.
A kiadvány tartalmazza a hazai jogszabályi és finanszírozási lehetőségeket, melyek a mai hazai keretrendszerben reálisan elérhetőek a magyar kezdeményezések számára és bemutatja azokat az európai irányelveket és gyakorlatokat, melyek a több évtizedes múlttal rendelkező országok tapasztalataira alapozódnak. Továbbá kitér a kistermelői tevékenységet is meghatározó jogszabály – 60/2023. (XI.15.) AM rendelet a kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítás és -értékesítés higiéniai feltételeiről – részleteire, melynek köszönhetően, már jogi személyek is lehetnek kistermelők. Ez nyitotta meg a jogi lehetőséget azon szervezetek előtt, akik szociális farmokat terveznek létrehozni, de kisebb, nem üzemi mennyiségben állítanak elő élelmiszert.
A kiadvány IDE KATTINTVA érhető el.
Itt is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ezen célcsoportok életminőségének javítására 2024. november 5. napjától 2025. június 30. napjáig támogatási kérelmet lehet majd benyújtani a KAP-RD50-1-24 - Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása című pályázat keretében. A támogatás részletei IDE KATTINTVA érhetők el.
Forrás: NAK / Szomi Edina
Fotó: NAK