Ha ez ember Borsod-Torna-Gömör vidékén jár, biztos lehet benne, hogy találkozik a méltán híres és kedvelt Koltay házaspárral. Én is így voltam ezzel, kerestem a vidék értékeit, minőségi helyi termékeit, amikor a helyi Leader akciócsoport ajánlására megtaláltam őket. Személyesen találkoztunk Aggteleken az otthonukban, ahol nagyon kedves házigazdaként mutatták körbe a portájukat.
Az emberek több okból választhatják a vidéki életet. Van, aki a nyugalom és a tiszta levegő miatt, akad olyan, aki addigi életének akar hátat fordítani. És vannak olyanok is, akik egyszerűen az álmaikat szeretnék valóra váltani. A Koltay házaspár életében azt hiszem, mindegyik szempont kicsit szerepet játszott, amikor is a fővárosból a festői aggteleki karsztvidékre költöztek.
Gábor, kérlek mesélj, hogy indult a történetetek?
„Történetünk ott kezdődött, hogy két fővárosi ember hátat fordítva a rohanó, zajos, zsúfolt világnak, elindult otthont keresni olyan hazai tájakra, ahol minden szépségével és nyugalmával él a természet.
Könnyen rátaláltunk Aggtelekre, ami a nyugalom szigete számunkra, s ahol a természet közelsége, a levegő, a környezet tisztasága mellett, kedves, segítő, befogadó emberekkel találkoztunk. Nem véletlen, hogy ezen a helyen a VILÁGÖRÖKSÉG tagjaként, Nemzeti Park működik.”
Mínuszból indultak, ma pedig már elmondhatják, hogy amiből élnek, az egyben a hobbijuk is. A siker mögött azonban rengeteg munka van.
Mi a küldetésetek, ha szabad így kifejeznem?
„Az általunk megtapasztalt csodából szeretnénk, ha vásárlóink is részesülnének.
Arra vállalkoztunk, hogy összegyűjtjük, feldolgozzuk, bemutatjuk mindazt az értéket, ami lábaink előtt hever, s amelyen nem szabad megszokásból átlépni.
Kötelességünknek érezzük, hogy az idelátogató városlakóknak és a jövő nemzedékének megmutassuk azokat a kincseket, amit ez a vidék rejt.”
Krisztina és Gábor manufaktúra jelleggel dolgoznak, ketten végeznek el minden feladatot. Terveik között szerepel a bővülés, de csak módjával, mert szeretnék elkerülni az ipari termelés sodrását.
Krisztina, hogy néz ki Nálatok a munkamegosztás?
„Tevékenységünket családi vállalkozás keretei között végezzük, én, mint kereskedő, szörpöket és lekvárokat készítek, Gábor agrármérnök, környezetvédelmi szakmérnök, gombavizsgáló szakellenőrként a gombák tartósításával, szárításával, változatos elkészítési eltevési módjával foglalkozik.”
A munka mellett van erejük a hagyományok ápolására, továbbadására is.
Gábor lelkesen mesélt nekem arról, hogy mi minden található az udvarukon és azoknak milyen funkciókat szántak.
„Azonnal beleszerettünk a telekbe, amikor megláttuk. Itt ugyanis minden együtt volt: parasztház, csűr, kút, istálló, gyümölcsöskert. Igyekeztünk a portát ahogy lehet, élővé tenni. Az volt a célunk, hogy a turisták megtekinthessenek egy igazi parasztportát, ahol az ember és a természet teljes összhangban van. Néhány éveelkezdtünk szervezni koncerteket és más előadásokat is a csűrszínpadon, valamint kiállításokat az istállógalériában. A Gömör-Torna Fesztivál helyszíneként is működtünk már, valamint szerveztünk egy Gömörországról szóló népmesemondó versenyt is.”
Sivatagok ékkövei Aggteleken
Koltayék idén immár második alkalommal szervezték meg Aggtelek Önkormányzatával közösen a Sivatag ékkövei kaktusz és egyéb pozsgás kiállítást és vásárt. Ezzel kapcsolatban egy pályázat is meghirdetésre került, ahol határon innen és túlról, korhatártól függetlenül várták az alkotókat. Olyan alkotásokat vártak, melyeknek ihletői a sivatagokban, vagy egyéb vízhiányos területen élő növények.
Krisztina és Gábor tehát szép példája annak, hogy a vidéki élet csodálatos és ha az ember igazán meg szeretné valósítani az álmait, akkor bármi lehetséges. Náluk összhangban van a természet szeretete, a hagyományőrzés és az egészséges életmód támogatása.
Szerző: Tóth Ágnes
Fotó: Darabos György