A népi hagyományőrzést is értékké teszi munkájával

majort
2024. 05. 27., h – 09:44

Hagyományőrző munkájáért kapott elismerést Szentpéteriné Lévai Mária, a kunhegyesi Ilosvai Varga István Művelődési Központ vezetője. A szakember nagyon korán elkötelezte magát a kultúra szolgálata mellett.

Idén tizedik alkalommal szervezték meg a Jászkunság Hagyományőrzéséért elnevezésű elismerés átadóünnepségét. A nagykun kapitányok ezúttal Szentpéteriné Lévai Máriát tartották érdemesnek arra, hogy átvehesse a díjat. Az Ilosvai Varga István Művelődési Központ vezetője lapunknak elmondta, megtiszteltetésnek érezte átvenni ezt a nívós elismerést.

– Úgy vélem, hogy ha jó emberek vesznek körül, akikkel könnyű együtt dolgozni, és akiktől lehet tanulni, annak csakis egy nagyszerű dolog lehet a vége – mondta az elismerése kapcsán a díjazott.

Szentpéteriné Lévai Mária 1985-ben kötelezte el magát a kultúra szolgálata mellett. A kenderesi művelődési házban kezdte pályafutását, majd a kunhegyesi művelődési központban ismerhette meg igazán a kultúra közvetítés folyamatát. A kunhegyesi városi könyvtár és közművelődési intézmény vezetői feladatainak ellátására a közelmúltban újabb öt évre bízta meg a fenntartó. Folyamatosan képezte magát, így 1999-ben gyapjúszőnyegszövő oktatói képesítést szerzett. Szervezőtevékenységének köszönhetően közel három évtizede működik Kunhegyesen a fiataloknak szervezett alkotótábor.

Munkássága során mindig is nagy hangsúlyt fektetett a hagyományőrzésre. Megkülönböztetett figyelmet fordít a meglévő kulturális értékek megőrzésére és megmentésére. Életének egyik meghatározó része a zene. A Hajdina Citerazenekar vezetője és a Búzavirág Népdalkör tagja. Nevéhez fűződik a Kunhegyesen évente megszervezett országos Jászkun Citeratalálkozó is.

– Gyerekként igen hamar kapcsolatba kerültem a citerával, így a népzene mai napig meghatározó szerepet játszik az életemben – emelte ki a díjazott. – A Hajdina Citerazenekarral és a Búzavirág Népdalkörrel máig aktívan dolgozunk és zenélünk. Úgy gondolom, hogy a hagyományőrzés sok ember közös munkájának köszönhetően maradhat fenn.

Szentpéteriné Lévai Mária rendíthetetlenül hisz a kisközösségek és a hagyományőrzés erejében, így 2012-től tagja a Törökszentmiklósi Kézműves Örökség Egyesületnek is. Egy évvel később, 2013-ban Nagy Ferencné segítségével létrehoztak egy népművészeti szakkört, a Kun Kézmű Szociális Szövetkezetet, melynek célja a kunhímzés hagyományának továbbörökítése.

– Igyekeztem minden népi mesterséget elsajátítani, amit a környezetemben élőktől megtanulhattam. Pályám kezdetén egy alkotótáborban volt lehetőségem kipróbálni a szalma- és kosárfonást, így 1987-től szövéssel is foglalkozom – folytatta tovább a művelődési ház vezetője. – A népi mesterség oktatói és gyapjúszőnyegszövő oktatói képzést is elvégeztem.

A Nemzeti Színház függönyét készítik

A kunhegyesi hímzőkör tagjai már a Nemzeti Színház függönyvarrási projektjének második felvonásán dolgoznak. Szentpéteriné Lévai Mária lapunknak elmondta, hogy jelenleg a nagykunsági gyapjúhímzés mintáját készítik. A korábbitól eltérően ezúttal maguk drukkolják fel a mintát a függönyre. Ezután pedig hamarosan elkezdődnek a hímző munkák is, melyet a szokásos módszerekkel folytatnak.

 

Forrás: Új Néplap
Fotó: SZOLJON