Már látogatható Geresdlakon a falu mézeskalácsba sütött mása, a Mézeskalácsfalunak a régi, napjainkban már nem használt iskolaépület ad otthont.
A több mint 200 épületet, házikót és helyi templomot magába foglaló, édes kiállítás advent első vasárnapjától látogatható. Újdonság, hogy egész évben nyitva is marad az érdeklődők előtt.
Idén a természet kedvelőire is gondoltak, mert Magyarország térképét is megsütötték, a Parlament épületével. A helyiek ugyanis egyre többet kirándulnak és erre is felhívják a figyelmet.
A koncepció kitalálója, Kettné Schmidt Tímea nagyon szeret sütni, saját gyermekeivel mézeskalácsot sütve készülődtek a karácsonyra, ebből merítette az ötletet 2007-ben. Mint elmondta, az eredeti szándék egyébként egy délutáni iskolai foglalkozás beindítása volt, így az első két falut kizárólag gyerekekkel sütötték. A bájos kompozíció azóta számos változáson ment keresztül.
Immár 15. alkalommal készítették el a falujukat mézeskalácsból a geresdlakiak. Ehhez 600 darab tojást, 100 kiló lisztet, 10 liter mézet és 50 kiló porcukrot használtak fel.
November eleje óta körülbelül negyvenen dolgoztak a süteményeken a közösségi házban és otthon. „Hetente több alkalommal. Gyerekek is. Az iskolások az iskolát sütötték, óvodások az óvodát. Finnek, ukránok is jöttek segíteni, akik itt a faluban laknak. Nagyon sok házat sütöttünk, ennyi még nem volt: 200 épület van megsütve” – mesélte Kettné Schmidt Tímea.
Forrás: Csodálatos Magyarország/ Szabó Zoltán, Györkő Zsombor
Fotó: Csermely Katalin