A helyi termékek kerültek középpontba Pécsen is

majort
2023. 10. 03., k – 13:24

Pécsre érkezett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Helyi termék rendezvénye. A baranyai megyeszékhelyen a közel száz érdeklődőt Rittlinger József, a NAK vármegyei elnöke köszöntötte.

Beszédében elmondta, hogy ezelőtt 10 évvel a térségben még alig foglalkoztak helyi és kézműves termék előállításával az emberek, most pedig örömmel látja, hogy teltházzal zajlik ez a rendezvény is. Kiemelte a fiatalok szerepét az agráriumban, akik egyre nagyobb számban vállalnak szerepet a családi gazdaságokban.

Dr. Horváth Zoltán, Baranya vármegye főispánja házigazdaként köszöntötte a jelenlévőket, és örömmel tájékoztatta őket arról, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program és a Vidékfejlesztési Program keretéből számos településen épültek piacterek, és nyíltak helyi piacok, melyek működése sikeres a vármegyében. Aktív gazdálkodóként érti és érzi a termelők problémáit, és biztosította őket együttműködéséről a támogatási és pályázati kérdéseik esetén.

A mai napon is színvonalas, hasznos előadásokat hallhattak a résztvevők. Dr. Rományi Béla osztályvezető az élelmiszergazdaság sajátosságairól, fejlődési lehetőségeiről tartotta meg előadását, mely ismertette a 2014-2020-as időszak eredményeit, a COVID világjárvány során végzett felmérések eredményeit, valamint a magyar EU elnökség időszakában várható, élelmiszerelőállítókat érintő tevékenységeket. Előadásában felhívta figyelmét a www.magyarelelmiszterkonyv.hu oldalra, mely a hazai forgalmazású élelmiszerek és élelmiszer-összetevők csoportjainak, illetve egyes élelmiszereknek a minőségére, biztonságára és jelölésére, valamint vizsgálatuk során alkalmazandó módszerekre vonatkozó szabályozások gyűjteménye. A Magyar Élelmiszerkönyv célja, hogy iránymutatást adjon a gyártóknak, és tájékoztatást a lakosságnak az elvárt, megbízható minőségű termékekről, azok összetételi jellemzőiről, tisztességes gyártási gyakorlatukról és az ellenőrzésük során alkalmazandó vizsgálati módszerekről.

A NÉBIH osztályvezetői, dr. Gombik Zsuzsanna és Tóth Dávid a Kistermelői rendelet által biztosított lehetőségekről és korlátozásokról, a termékek piacra jutásának és feldolgozásának feltételeiről tartották meg előadásukat.

A Kislépék Egyesület elnöke, dr. Kujáni Katalin az aktuális helyi termék trendekről, az értékesítés lehetőségeiről, a Rövid Ellátási Láncok hazai és nemzetközi jó példáit ismertette a hallgatósággal, majd az előadások során Szegedyné dr. Fritz Ágnes zárta, aki a helyi élelmiszerjelölés rejtelmeibe vezette be a termelőket.

A rendezvény során a Kormányhivatal aulájában helyi termelők számára biztosítottunk bemutatkozási lehetőséget, valamint a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyről kaphattak információt az érdeklődők a NÉBIH munkatársaitól.

Pécsen és a rendezvénysorozat többi állomásán is megismerhetjük a miskolci Hagyó Kft. borászati, söripari, lepárló- és gyümölcsfeldolgozó berendezéseit, melyek kisgazdaságok és közösségek számára ideálisak.

 

Forrás: MNVH
Fotó: MNVH