Egy sikeres precíziós pályázat tapasztalatai

majort
2023. 08. 10., cs – 10:58

A mezőgazdaság digitalizációja és a precíziós gazdálkodás folyamatos fejlődése új lehetőségeket és hatékony megoldásokat kínál a mezőgazdasági termelőknek a termények minőségének és mennyiségének optimalizálásában, miközben minimalizálja a termelési költségeket és a környezeti terhelést.

A VP2-4.1.8-21 kódszámú pályázat az a hazai központi költségvetési előirányzatból és a Vidékfejlesztési Programban meghatározott forrásokból került támogatásra, amelynek célja a mezőgazdasági vállalkozások digitális átállásának elősegítése és a precíziós gazdálkodási rendszerek alkalmazása. A program lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy fejleszthessék termelési folyamataikat és hatékonyan alkalmazhassák az információs technológiát a gazdálkodás optimalizálása érdekében. Cégünk felismerte ennek a pályázatnak az értékét és lehetőséget látott a digitalizáció előnyeinek kiaknázásában.

A Kalász-tenger Kft. egy vezető mezőgazdasági vállalkozás, amely Magyarországon széles körű növénytermesztési tevékenységet folytat. Vállalkozásunk a mezőgazdasági iparágban 20 éves tapasztalattal rendelkezik, és folyamatosan törekszünk az innovációra és a hatékonyság javítására. Cégünk elkötelezett az új technológiák és fejlesztések alkalmazása iránt, ezért folyamatosan figyelemmel kísérjük a digitalizáció lehetőségeit és az új precíziós gazdálkodási megoldásokat.

A Precíziós Gazdálkodási Rendszer előnyei

Az általunk is bevezetésre került precíziós gazdálkodási rendszer számos előnnyel jár, amelyek növelik a termelékenységet és hatékonyságot, miközben minimalizálják a környezeti hatásokat:

1. Jobb terményminőség és mennyiség

A digitális eszközök és érzékelők használatával a vállalkozás pontosabb információkhoz jut a talajminőségről, növényállapotokról és más környezeti tényezőkről. Ez lehetővé teszi a jobb döntéseket a megfelelő időben történő öntözésről, tápanyagellátásról és védekezésről, ami javítja a termény minőségét és növeli a hozamokat.

2. Pénzügyi megtakarítás

A precíziós gazdálkodás lehetővé teszi a pontosabb és hatékonyabb erőforrásfelhasználást, például a víz- és műtrágyafelhasználás optimalizálását. Ennek eredményeként csökkenthetők a felesleges kiadások, és növelhető a gazdálkodás eredményessége.

3. Fenntarthatóság

A pontosabb gazdálkodás segít minimalizálni a környezeti terhelést és csökkenti a környezeti hatásokat. A víz- és energiafogyasztás hatékonyabb kezelése és a vegyszerek körültekintőbb használata elősegíti a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat, hozzájárulva a természeti erőforrások megőrzéséhez a jövő generációk számára.

4. Nagyobb termelékenység és hatékonyság

A digitális eszközök és adatelemzés segítségével a gazdálkodók jobban megértik a gazdaságuk folyamatait, ezáltal hatékonyabban tervezhetik és végrehajthatják a munkafolyamatokat. A növények és állatok állapotának folyamatos monitoringja lehetővé teszi a korai betegségfelismerést és a problémák időben történő kezelését, növelve ezzel a termelékenységet és a hozamokat

5. Jobb döntéshozatali folyamatok

A precíziós gazdálkodási rendszerek nagy mennyiségű adatot gyűjtenek és elemeznek, amelyek segítenek a gazdálkodóknak jobban megérteni a mezőgazdasági működésüket. Az adatok alapján könnyebb meghozni a megfelelő döntéseket a termelés, az erőforrások és a munkaerő terén, ami javítja a vállalkozás hatékonyságát és versenyképességét.

Összegzés

Vállalkozásunk a sikeres VP2-4.1.8-21 pályázatával és a precíziós gazdálkodási rendszer alkalmazásával jelentős előnyökre tett szert. A digitális átállás lehetővé tette számunkra, hogy hatékonyabban és fenntarthatóbban működjünk, növelve ezzel terményeik minőségét és mennyiségét, miközben csökkenthetjük a költségeket és a környezeti hatásokat.

A STUDIUM GROUP 2020 Kft. szakértelmének és tapasztalatának köszönhetően a pályázat megvalósítása sikeres volt, és a Kalász-tenger Kft. most innovatív és hatékony módon gazdálkodik a digitális gazdaságban.

A precíziós gazdálkodás további térhódítása és az ehhez kapcsolódó támogatási programok remélhetőleg további mezőgazdasági vállalkozások számára nyitnak majd lehetőséget a hatékonyság növelésére, a fenntartható termelésre és a mezőgazdaság digitalizációjára.

 

Szerző: Budai Zsolt Ügyvezető igazgató, Kalász-tenger Kft.
Forrás: Agroinform
Fotó: Kalász-tenger Kft.