„Meggyőződésünk, hogy az egészséges táplálkozás a legjobb befektetés az életben, ezért ez a mottónk. Természetesen eszerint próbálunk élni” – mondja Bálint Tibor, a Zöld Tanya Biokert tulajdonosa és biogazdája.
– Agrárelőzmény akad a családunkban: a dédnagyapám több száz holdas nagygazda volt. De az utána következő generációk nem foglalkoztak mezőgazdasággal, úgyhogy mindenkit meglepett a családban a bejelentésem, hogy ezt az utat választom. Egész életemben érdekelt az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás. Imádom az ételek természetes ízét.
Ugyanakkor látom, hogy a konvencionális mezőgazdaság régóta nem a minőségről szól, hanem a mennyiségről, amit a föld kizsákmányolásával érnek el: műtrágyázással, peszticidhasználattal és genetikai módosítással.
Amit manapság elénk raknak, az már csak az árnyéka annak, amit valamikor zöldségnek vagy gyümölcsnek hívtak. Ez adta az ötletet, hogy hozzunk létre egy biogazdaságot, ahol minőségi, tápláló terményeket termesztünk. Így jött létre a Zöld Tanya Biokert, ami 2010-ben kapta meg a biominősítést.
A gazdaság Domaszék külterületén található, és jóval 2010 előtt kezdődött a története.
– Amikor jött az ötlet, hogy hozzunk létre egy biogazdaságot, eleinte csak lelkes aktivistaként vettem részt a termelésben, az akkori főállásom mellett. Akkor még egy kedves ökológiai kertészmérnök kolléganőm irányította a Zöld Tanyát. Ő már akkor sok éves tapasztalattal rendelkezett, rengeteget tanultam tőle a biogazdálkodás rejtelmeiről. Később őt továbbsodorta az élet, én viszont felhagytam az addigi vállalkozásommal, hogy lelkes aktivistából főállású biogazdává lépjek elő. A változás jelentős volt, hiszen addig egy irodai szobából irányítottam embereket, ahonnan a természet kellős közepébe csöppentem.
Sokat tanultam, és a mai napig sokat tanulok a szakmában az alázatról, elvégre a természet erőivel kell együtt dolgoznom, amiket nem tudok irányítani.
A nehézségek ellenére életem legjobb döntésének tartom a váltást. Az első pillanattól kezdve otthon érzem magam a kertben, munkám minden egyes mozzanatát élvezem. A mai napig csodálattal nézem, ahogy egy apró mag hatalmas növénnyé fejlődik a természettel összhangban lévő gazdaságban. Azonkívül megnyugtat, hogy a gyerekeim ilyen ételeken nőhetnek fel, és hogy az egészséges étkezés mellett az ételek valódi ízével is szerencséjük van megismerkedni.
Mára elértük, hogy a Zöld Tanya termékei az egész országban elérhetőek. Kimondhatatlanul örülök, hogy mára számtalan család megkóstolhatta őket, mi több, rendszeresen fogyasztja a termékeinket. Mi a Zöld Tanyán küldetésünknek tekintjük, hogy minőségi és tápláló termékeket termesszünk, és hogy környezetbarát technikák alkalmazásával a fenntartható és társadalmilag felelős gazdálkodást elősegítsük.
Ma már közel 10 hektárt művelünk. Ebből 3 hektáron majdnem százféle zöldséget és gyümölcsöt termesztünk vegyesen, a maradék 7 hektáron pedig gabona terem vagy legelő van. Őshonos mangalicát és őshonos baromfiféléket tartunk, szabad tartással.
A Zöld Tanyát úgy alakították ki, mint annak idején a háztáji kerteket, csakhogy ez a kert nem egyetlen családot tud ellátni, hanem egy egész közösséget. Igyekeznek minden zöldségfélét megtermeszteni, amire a háztartásokban szükség lehet.
– A mai rohanó világban felmerült az igény, hogy egészséges készételeket is kínáljunk a vásárlóinknak. Tavaly kezdtük el bővíteni feldolgozott termékeink körét. Leveseket, főzelékeket, zöldségpüréket, befőtteket, lekvárokat, savanyúságokat készítünk a terményeinkből, és még minket is meglepett a sikerük.
A Zöld Tanya minősített ökogazdaság, ami azt jelenti, hogy folyamatosan ellenőriznek minket és az ökogazdálkodásra vonatkozó jogszabályok betartását. Ez teljesen más szemléletet kíván, mint a konvencionális gazdaságoké, ahol talajfertőtlenítő szereket, műtrágyát, rovar- és gombaölő mérgeket, hibridek csávázott vetőmagjait használják a lehető legnagyobb hozam elérése érdekében.
Mi a természettel összhangban működünk. Ehhez elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk vele, mi miért történik körülöttünk, és minden természetes folyamatot megpróbálunk a javunkra fordítani.
Kizárólag szerves trágyával pótoljuk a termőföldben a tápanyagokat, vetni biodinamikus gazdálkodásból származó vetőmagot vetünk, a kártevők ellen pedig biológiai növényvédelmet alkalmazunk (például katicabogár, fürkészdarázs), vagy természetes eredetű biostimulátort permetezünk ki. Figyelnünk kell ezen kívül a vetésforgóra, ami az ökológiai gazdálkodás egyik követelménye. Ez annyit jelent, hogy négy egymás utáni évben nem kerülhet ugyanarra a helyre ugyanaz a növény. Ez a talaj védelmét is szolgálja, hiszen mindegyik fajnak megvan a maga sajátos tápanyagszükséglete. Ha egy növény évről évre ugyanazt a tápanyagot szívja ki a földből, akkor hiány alakul ki és nem tud megfelelően fejlődni, valamint a kártevői is elszaporodnak azon a területen. Gépeket csak a föld előkészítésénél használunk, utána a munkák java már kézzel történik. Gyomirtók használata helyett pedig kapálunk és gyomlálunk.
A legnagyobb kihívást a gyommentesítés és a kártevők elszaporodásának megakadályozása jelenti.
Emiatt napi szinten megfigyelés alatt kell tartani a területet és a benne lévő növényeket, hogy időben reagálni tudjunk az esetleges veszélyekre. Ezen kívül a biogazdálkodás többszörös emberi kézimunkát kíván, mint a konvencionális gazdálkodás. Cserébe mérgektől mentes, természetes ízű növényeket kapunk, valamint a talaj egészségét az utánunk jövő generációk számára is megőrizzük.
A biotermékekkel kapcsolatban gyakran vitatkoznak, de Bálint István azt mondja, ha teheti, kimarad belőlük.
– Ma Magyarországon az nevezheti magát és a termékét bionak, ökonak vagy organikusnak, aki akkreditált tanúsítvánnyal rendelkezik. A tanúsítvány igazolja, hogy az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó jogszabályok szerint termel.
Biogazdaként sokszor nem is értem ezeket a vitákat. Néhányan még azt is megkérdőjelezik, hogy létezik-e olyan, hogy bio, arra hivatkozva, hogy a bioföldeket is éri szennyezés, például a légkörből, amikor szennyezett eső hullik stb.
Igen, ez így van, ezt nem lehet kikerülni, de szerintem össze sem lehet hasonlítani az olyan növényeket, amiket direktbe „mérgeznek” azokkal, ami csak az elkerülhetetlen környezeti hatásoknak vannak kitéve. A mi területünk pedig már több, mint húsz éve nem látott vegyszert. Ha tehetem, ezekből a vitákból inkább kimaradok. Nem tartom tisztemnek, hogy bárkit is meggyőzzek a bio létezéséről, vagy hogy milyen jó dolog. Ha a beltartalmi értékeket nem is vizsgáljuk, elég csak megkóstolni őket, mert máris érződik a különbség.
A biogazda elárulta, hogy nemcsak piacon, hanem online is értékesítenek.
– Budapest egyik kisebb biopiacára járunk szombatonként, a Pesthidegkúti Ökopiacra, ahol szinte családias a légkör a vásárlók és az árusok között. De mi a hangsúlyt – lépést tartva a korral – inkább az online értékesítésre fektetjük, mert így országszerte elérhetőek a termékeink. Ennek egyik oka az, hogy sokan kisgyerekek táplálására vásárolnak biotermékeket, és a kisgyerekes családoknak nagy könnyebbség, ha a biopiac „házhoz jön”.
Másrészt az országban sokfelé nincs elérhető közelségben olyan hely, ahol biotermékek széles választékát be tudják szerezni az emberek.
Hogy mennyire keresik, használják, fogyasztják az emberek a biotermékeket? Nos, nálunk még nem annyira elterjedt a fogyasztásuk. Viszont aki egyszer rászánja magát és elkezdi fogyasztani őket, az – meglátásom szerint - nem tér vissza a konvencionális zöldségekre, gyümölcsökre. A bio egy idő után életformává válik. Ennek az oka szerteágazó: sokan kisgyereket etetnek bioételekkel, sokan az egészségük megőrzése érdekében fogyasztják őket, és sokan vannak, akik valami betegség kapcsán vagy után, orvosuk javaslatára térnek át biotermékek fogyasztására.
Hogy jövedelmező-e a tevékenység? Ha nem lenne az, nem csinálnánk. Mi ebből próbálunk megélni. Nem könnyű, hiszen nagyon sok munkát kíván, és egyelőre sokkal kisebb a biotermékek célközönsége. Ez utóbbi miatt nehezebb dolgunk van az értékesítéssel.
De elhivatottak vagyunk, szeretjük, amit csinálunk. Elképzelésünk szerint – ugyanúgy, mint a nyugat-európai országokban – egyre bővül Magyarországon a biofogyasztók köre, egyrészt a környezet, másrész saját egészségük védelmében.
A Zöld Tanya Biogazdaság szeretne fejleszteni.
– Mivel mi egész évben kiszolgáljuk vásárlóinkat, ezért gondoskodnunk kell róla, hogy a szezonjuk utánra megfelelően betároljuk a zöldségeket, úgy, hogy a lehető legkevesebbet veszítsenek a tárolás során a beltartalmi értékükből. Első lépésként a hűtőkapacitásunk bővítését tervezzük, a termelés elősegítése érdekében pedig, az élőmunka csökkentésére, speciális munkagépek beszerzése a célunk: például kamerás kultivátor, gyomfésű, termikus gyomirtó. A kézműves termékeink előállításához kistermelői üzemünk bővítését tervezzük.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság/ Bella Huba
Fotó: Bella Huba