Kackiás bajszú verklistől volt hangos Orosháza belvárosa szombaton délelőtt. Kádár Ferkó fotószínháza körül is nyüzsögtek az emberek, a kistermelői sátraknál folyamatosan kóstolhatták Békés vármegye, Dél-Békés és a határon túlról érkezett termelőknek a portékáit a kíváncsi látogatók.
A Kárpát-medence ünnepe program keretében ez a nap a 16. Hagyományok Ízek Fesztiváljáról szólt a Petőfi Művelődési Központban, az Árpád kertben, a katolikus templom előtti téren. Kihirdették a pálinka- és párlat-, szörp- és lekvár-, valamint a szárazkolbászversenyek eredményeit is.
Dávid Zoltán, Orosháza polgármestere köszöntőjében emlékeztetett, ez a rendezvény méltó ünnepe ételnek, italnak, valamint az öszszetartozásnak és a magyar vidéknek.
A Kárpát-medence ízeit kóstolhatták
A Kárpát-Medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma (KEF) megalakulásának a 10. évfordulója alkalmából rendezvénysorozatot szervezett a hétvégére Kárpát-medence ünnepe néven.
A szombat reggeli istentisztelet után, néptáncosokkal a menet élén, az Árpád-kertbe vonultak a rendezvény megnyitójára a résztvevők. Orosháza polgármestere köszöntőjében emlékeztetett, ez a rendezvény méltó ünnepe ételnek, italnak, az összetartozásnak, a magyar vidéknek.
– Van mire büszkének lennünk: arra, hogy Orosháza ad otthont a magyar paraszti gasztronómia ünnepének.
A mai nap egy jókora terített asztal, amikor a mi nagy családunkkal, a határon innen és túlról, az egész Kárpát-medencéből érkezett vendégeinkkel egy asztalhoz ülünk és meghallgatjuk egymást. Fontosak ezek a találkozások, fontosak ezek az ünnepek – fogalmazott a városvezető. Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumának (KEF) elnöke gratulált a vendéglátóknak, a gazdakör tagjainak, akik 16. alkalommal is nívós programsorozattal készültek.
– Ez a nap remek lehetőség, hogy a gazdálkodók, az élelmiszer-előállítók megmutathassák, mire képesek. A háromnapos eseménysorozat egyik állomása a mai, de tíz éve egy elképzelés megfogalmazódott, egységgé fogtuk össze a Kárpát-medencei gazdatársadalmat. Olyan fórummá szerveződtünk, ami kiválóan működik. A formális kapcsolatokon túl baráti együttlétekké vált.
Felhívjuk a figyelmet, hogy összetartozunk, hogy a gazdák nélkül nincs élelmiszer. Az őseinktől örökölt tudást visszük tovább. Ezek a termékek most megmérettetnek. A háztáji, kézműves termékek reneszánszukat élik. A vidékfejlesztési programba sok pénzt fektetett a magyar kormány az EU-s források mellett, ami lehetőséget is ad arra, hogy az érintettek gazdasági eredményeket tudjanak felmutatni – mondta az elnök. Brlázs Róbert, a gazdakör elnöke a nap lényegét úgy összegezte: a Kárpát-medence kinyitotta a kincsesládáját, elhozták ide azokat a termékeket, amiket a legjobb tudásukkal, a legjobb minőségben készítettek a gazdák.
– Idei versenyünk a Kárpát-medence gazdálkodói által készített párlatok, pálinkák, szárazkolbászok, szörpök és lekvárok reprezentatív eseménye is, hiszen határon innen és túlról is kaptunk nevezéseket.
Úgy gondoljuk, ez is erősítheti az orosházi, Békés vármegyei emberek és a határon túli magyarság kapcsolatait – emelte ki a házigazda.
Emlékfát is ültettek az Árpád-kertben, ami, mint elhangzott, reprezentálja a tíz éve útjára indított orosházi kezdeményezés sikerét.
A paraszti gasztronómia kincsei
Látványban, kóstolásban, élményben se volt hiány Orosháza belvárosában. Találkoztunk Dél-Békés településeinek a kézműves termékeivel: a magyardombegyháziak a sajtfalu portékáit kínálták; Csanádapáca ivóleveit kóstoltatta; Mezőhegyes savanyított termékeihez finom „disznóságokat” kínált, ehhez a battonyaiak is kapcsolódtak paprikalekvárjukkal, pikáns krémjeikkel. De gyomai, újkígyósi, orosházi, gádorosi, békéscsabai árusok, termelők is a vásárlók, a nézelődők kedvében jártak, miközben a színpadon egymást váltották a fellépők, a színes műsorok.
Forrás: Békés Megyei Hírlap
Fotó: Békés Megyei Hírlap