Mi történt eddig nálunk a LEADER programban Magyarországon? Erre a kérdésre adott választ a Pannónia Kincse LEADER Egyesület weboldalán a közelmúltban megjelent írás, melyben bemutatták a Nyugat Dunántúli HACS-ok által elért eredményekről készült kisfilmet is.
A kezdeményezés Magyarországon elsőként 2002 és 2004 között, a Kísérleti LEADER Program formájában valósult meg, melynek célja a LEADER-szemlélet bevezetésének előkészítése, valamint a tapasztalatszerzés támogatása volt helyi, regionális és nemzeti szinten.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2004-ben határozott a vidéki közösségek számára jelentősebb önállóságot biztosító LEADER+ Program elindításáról az Agrár és Vidékfejlesztési Operatív Program keretein belül.
A program növekvő jelentőségét, az általa közvetített szemlélet kiterjesztését jelzi, hogy a LEADER+ 7 milliárdos forrását az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) IV. tengelye megtízszerezte: a 2007-13 közötti időszakban már több mint 70 milliárd forintot fordíthatnak az akciócsoportok a helyi fejlesztési elképzelések megvalósítására. 2007 őszén, a regisztrációs folyamat végeztével országszerte 96 helyi közösség alakult, az összes LEADER részvételre jogosult település részvételével, ami szám szerint 3020 falut és kisvárost jelent. A közösségek 2008 januárjában kezdték meg helyi stratégia-alkotó munkájukat.
A 2014-2020 Fejlesztési időszak keretén belül, már teljes lefedettséggel, Magyarország összes 10.000 fő alatti településének részvételével indult el a LEADER program. A HACS-ok száma is növekedett, elérte a 103 egységet. A Helyi Akciócsoportok és azok munkaszervezetei megalkották az új Helyi Fejlesztési Stratégiáikat, megkötötték és aktualizálták együttműködéseiket és megjelentették saját Felhívásaikat! Ezen időszak jelenleg is tart, mely
eredményeit kiadványunk is be kívánja mutatni!
Milyen a LEADER szervezeti formája?
Helyi Akciócsoport
A partnerségen alapuló alulról építkezés eredménye a Helyi Akciócsoport (HACS). Területét a LEADER akciócsoportot alkotó települések adják, a HACS tagjai is innen, önkormányzatok által képviseltetik magukat.
A HACS összetételére a 2007-től előírás, hogy a közszféra szereplői az arányokat tekintve nem haladhatják meg a csoport tagjainak 40 %-át. A vállalkozói szféra és a civil szféra képviselete együttesen így legalább 60 %-ot fog kitenni. HACS tagok lehetnek az alábbiak: östermelők, egyéni vállalkozók, társadalmi szervezetek, alapítványok, közalapítványok, egyesületek, közhasznú társaságok, egyházközösségek, egyházi szervezetek, települési (helyi vagy kisebbségi) önkormányzatok, jogi személyiséggel rendelkező települési önkormányzati társulások, önkormányzati intézmények. A közszféra és a vállalkozói szféra elhatárolása első rálátásra viszonylag egyszerűnek tűnik. Egy bizonyos mértéket meghaladó önkormányzati tulajdonban lévő vállalkozást közszférának kell tekinteni a LEADER önszerveződések esetében. Azon az elven alapul ezen előírás, hogy az önkormányzatok indirekt módon se gyakoroljanak túl nagy befolyást a csoport működésére.
A LEADER Helyi Akciócsoportok jogi formát öltve Egyesületeket, munkaszervezeteket hoztak létre, így szervezettebb struktúrák alakulnak ki, amelyek képesek koordinálni a térségben folyó fejlesztéseket. A jogi személyiségű szervezetek hosszabb távon más pályázati kiírásokon is részt vehetnek önálló tevékenységek csak részben korlátozott.
Mi az LEADER Együttműködési Projekt?
A Magyarországon működő HACS-ok regionálisan, vagy akár tematikusan is együttműködhetnek programjuk megvalósításában más térségi, magyarországi, vagy határon túli szereplőkkel. Az együttműködésük során hosszú, vagy rövidtávon segítik egymást és partnereiket. A Nyugat Dunántúli HACS-ok nem formális együttműködése már 2007 óta működik. Információ cserében, közösségépítésben, képzési programokban segítik egymást, s önmagunk át térségük fejlesztését!
Kisfilmünk létrejötte egy ilyen együttműködési projekt eredménye, mely a Nyugat Dunántúli HACS-ok által elért eredményeket kívánja bemutatni!
Az elkészült film ide kattintva tekinthető meg.
Forrás: Pannónia Kincse LEADER Egyesület
Fotó: Pannónia Kincse LEADER Egyesület