A Matyó Népművészeti Egyesület elsőként alakult meg Mezőkövesden a kulturális tevékenységet végző társadalmi szervezetek közül. A helyi hagyományőrző amatőr művészeti csoportok vezetői és legaktívabb tagjai alapították 1991.-ben. A kezdeményezés pozitív visszhangra talált mind a település lakosai, mind a városi önkormányzat tagjai körében.
Az egyesület megválasztott vezetősége a kezdetekkor tapasztalt bizalmat igyekezett minőségi munkával viszonozni, s ezáltal ma már a dél-borsodi régióban jelentős kulturális szervezetként tartják számon. Tevékenységének hatása - rendezvények, bemutatók, vendégszereplések által - sok esetben az ország határain kívül is érezhető.
A 150 tagot számláló egyesület önként vállalt feladatait három fő téma körre csoportosíthatjuk.
NÉPTÁNC
A Matyó Népművészeti Egyesület 1991-ben, a megalakuláskor a Matyó Néptáncegyüttes és a városban működő többi hagyományőrző amatőr csoport fenntartására, működtetésére vállalkozott. A kezdeti, elsősorban anyagi természetű nehézségeket követően az elmúlt évek alatt e közösségek stabilizálódtak, működésük folyamatos, sőt repertoárjuk kibővült és a csoportokban aktívan tevékenykedők száma is jelentősen megemelkedett. Jelenleg a nagy múlttal rendelkező Matyó Táncegyüttes mellett ellátjuk a Százrózsás Néptáncegyüttes, a Matyó Népi Együttes, a Matyó Pöttömök és a Ragyogó gyermek táncegyüttesek szakmai irányítását, programjainak szervezést, működési körülményeinek megteremtését. Az együtt munkálkodás során több száz fiatal és felnőtt kerül közel Matyóföld és más magyar tájegységek zenei és táncos hagyományaihoz, szokásvilágához. A rendszeres próbák, edzőtáborok, fellépések közösségformáló erők, ezért a táncosok szívesen töltik együtt szabadidejüket is. Nyitottak a népművészet egyéb ágainak (pl. kézműves mesterségek) megismerésére, elsajátítására.
Csoportjaink rendszeresen fellépnek városi ünnepségek, helyi és nemzetközi jelentőségű rendezvények, mezőkövesdi és más hazai néptáncfesztiválok programjában. A Matyó Néptáncegyüttes 2-3 külföldi turnén is részt vesz évente, melyek nagyszerű alkalmak városunk és hazánk kulturális értékeinek bemutatására.
KÉZMŰVESSÉG
A Matyó Népművészeti Egyesület Kézműves köre 1999-ben alakult meg. Életre hívását helyi népi iparművészek kezdeményezték. Közös hazai és nemzetközi kiállítások, mesterség-bemutatók, népi iparművészeti pályázatokon való együttes szereplés fémjelzik sikeres tevékenységüket.
A Kézműves kör tagjainak részvételével kerül sor minden évben a Mesterségek Ünnepe rendezvényen való bemutatkozásra, a különféle képzések, workshopok, táborok lebonyolítására. A programok alkalmával a hímzés, a mintarajzolás, a szövés, fonás, kerámia-, játék- és mézeskalács készítés fontos szerepet kapnak. Ezen alkalmak az egyesületi székházban, a korszerű adottságokkal rendelkező Népi Művészetek Házában kerülnek megvalósításra. A résztvevők szívesen pillantanak be az épület környezetében lévő alkotóműhelyekbe, népi iparművészek munkájába.
RENDEZVÉNYEK
Kulturális, ezen belül elsősorban népművészeti témájú rendezvényeket az Egyesület megalakulása óta rendszeresen szervez. Programjaink helyszíne a "Hadas" városrész ezen belül is a Népi Művészetek Háza és a Táncpajta. A népi építészeti sajátosságokkal rendelkező védett településrész az alkotóházakkal, és maga a Táncpajta is kínálta a lehetőséget, és ösztönzően hatott arra, hogy néptáncbemutatók, táncházak, népzenei koncertek, kamara kiállítások, játszóházak, kézműves képzések és táborok tegyék tartalmasabbá az egyesületben folyó munkát.
A Népi Művészetek Háza - civil szervezetünk saját tulajdonú székháza - ma már egy komlex közművelődési intézmény szerepét tölti be, mely a népművészet minden ágát felöleli.
Az egyesület hagyományos rendezvényei közül a legjelentősebbek: Matyóföldi Folklórfesztivál, Matyóföldi Folkhétvége, Szárzózsás Hímzőpályázat és Kiállítás, Kortárs matyó népi iparművészeti tárlat, táncházak, konferenciák, bemutatók, táborok stb.
Ma Mezőkövesden a Matyó Népművészeti Egyesület keretein belül működő Borsóka Hímzőkör végzi a matyó hímzéssel kapcsolatos értékmentő és teremtő tevékenységet. A 2002-ben alakult szakkör tagjainak legfontosabb célkitűzése e gazdag hagyományok alapos megismerése, változatos formákban való bemutatása. Teszi ezt Mezőkövesden egyedüli alkotó közösségként, az eredetiség és a szakma iránti elkötelezettséggel. A csoport tagjai a színek, minták, technikák elsajátítása során olyan új népi iparművészeti darabokat készítenek, melyek a mai öltözködési és lakáskultúrához alkalmazkodva, hitelesen folytatják az évszázados tradíciókat. A hímzőkör vezetőjének tervei és instrukciói által elkészült pályázati alkotások minden alkalommal eredményesen szerepelnek a Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázaton, a Százrózsás Hímzőpályázaton, az Országos Textiles Pályázaton, valamint az Élő Népművészet- Országos Népművészeti Pályázat regionális és országos eseményein is.
A szakkör vezetője Pap Bernadett hímző népi iparművész.
2002 óta, 3 évente kerül megrendezésre az egyesület szervezésében a Százrózsás Hímzőpályázat és Kiállítás, mely kifejezetten a matyó hímzőkultúrát hivatott dicsérni és bemutatni. Mezőkövesd, Szentistván és Tard hagyományos díszítményeit szívesen használják fel a mai alkotók is lakástextilek, használati tárgyak, ruhadarabok készítésekor. A pályázat fő célja ebben is az esetben is az újszerűség, a továbbfejlesztés, a mai ízlésnek és funkcióknak való megfelelés, természetesen az értékek megőrzése mellett.
A Matyó Népművészeti Egyesület 2007 óta működteti Varróműhelyét a Népi Művészetek Házában. Valódi manufaktúra ez, ahol szebbnél szebb népviseletek, használati tárgyak és ajándéktárgyak készülnek. Az itt dolgozó asszonyok nagyon magas szintű szakmai tudással rendelkeznek, a hímzés és más textildíszítési technikák, valamint a matyó népviselet készítése tekintetében. Megőrizve az évszázados hagyományokat fejlesztjük és bővítjük a termék palettát, igyekszünk minél nagyobb kínálatot biztosítani a népművészetet kedvelő közönségnek. Szívesen együttműködünk más alkotókkal, Hrivnák Tünde divattervező, a BYME márka elegáns ruháira is itt kerül rá a kézi hímzés. Az eladásra szánt tárgyak többsége az egyesület Népművészeti Boltjában vagy rendezvényeinken találja meg gazdáját, kisebbik része egyedi megrendelésre készül.
Szerző: Tóth Ágnes
Forrás: matyofolk.hu