A fenntarthatóság lesz a fő témája a november 22-én, pénteken a villányi Bock pincészetben zajló Franc&Franc 2024 elnevezésű konferenciának – mondta el lNagy Gergely, a mintegy 2500 hektáros szőlőtermő-terület hegyközségi tanácsának titkára. A villányi nemzetközi borünnepet kilencedik alkalommal rendezik meg.
Nagy Gergely elmondta, hogy a szakmai konferenciát másnap, azaz november 23-án, szombaton a kóstolónap követi, amelynek résztvevői a villányi pincékben túrázva találkozhatnak a legújabb kiválasztott Villányi Franc-okkal a pincészetek személyes prezentálásában és legalább 40 villányi és külföldi pincészet boraival ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Visszatérve a konferenciához: a szakmai tanácskozáson a szőlészetben és borászatban értelmezhető fenntarthatóság változatos aspektusait járják körül. Különböző cabernet franc alanyok összehasonlításával indítják a fórumot a Rauschedo oltványüzem jóvoltából, majd a 2024-ben legjobbnak választott 12 Villányi Franc, a TOP12 bemutatkozása következik Horkay András nemzetközi borakadémikus és a TOP12 borászatok személyes prezentálásában – ismertette az izgalmasnak ígérkező programot a hegyközségi titkár.
Nagy Gergely hozzátette, hogy délelőtt zárásaként egy kerekasztal beszélgetés keretében feltárják a fenntarthatóság vendéglátásban alkalmazott jó gyakorlatait, ismert és elismert gasztronómiában jártas szakemberek tolmácsolásában.
Úgy folytatta, hogy a délutáni szekcióban a fenntarthatóság határon túli és villányi jó gyakorlatait vizsgálják meg a szőlészetben, borászatban kis- és nagyüzemi szinten, kiemelve az innovatív technikai megoldásokat.
A villányi jó gyakorlatokról is szóba kerülnek
Míg a Villányi borvidék fenntartható jó gyakorlatait Romsics László, a Csányi Pincészet Zrt. vezérigazgatója mutatja be kóstolóval egybekötött előadásában, addig a külföldi jó példákat, az ötszörös magyar Sommelier-bajnok, Sebastian Giraldo Makovej ismerteti meg a nagyérdeművel – hívta fel a borbarátok figyelmét.
Nagy Gergely kitért arra is, hogy előadás keretében Ruppert Ignác, a Cellarius Kft. ügyvezetője is megosztja a konvencionális és ökológiai gazdálkodással kapcsolatban kialakított nézeteit és tapasztalatait. A nap értékelése és zárásaként, fenntarthatóság a szőlészetben és borászatban kerekasztal beszélgetés során osztják meg a tapasztalataikat a meghívott szakemberek – mondta.
A pénteki konferencia 180 fősre tervezett fórumán 50 belépőjegyet vásárló borkedvelő is részt vehet a szakmai meghívottak mellett. A jegyek, illetve a szombati kóstolónap árai is megtalálhatóak a hegyközség oldalán.
A hegyközségi titkára lapunknak egyúttal beszámolt arról is, hogy a korábbi Franc&Franc konferenciák gyakorlatától eltérően éppen a fenntarthatóság miatt elsősorban a környező országok szőlészeit-borászait hívták meg, így is csökkentve az esemény ökológiai lábnyomát.
November legelején írtuk meg, hogy a villányi borvidéken késői érésű kékszőlő-fajták betakarításával gyakorlatilag véget ért a szüret. A szüret utáni becslések szerint a termésmennyiség az éves átlag alsó értékéhez közelít, a minőség tekintetében azonban kiemelkedőt adhat a 2024-es évjárat.
Forrás: BAMA
Fotó: Laufer László