Challenges and Solutions in Rural Development címmel indult nemzetközi program a Gál Ferenc Egyetem vezetésével. A Blended Intensive Programme francia, lett, román, szlovák és magyar résztvevői vegyes csoportokat alkotva keresik a megoldásokat a vidékfejlesztés témakörében.
A program megnyitóját a rendező Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Karának könyvtárában tartották. A rendezvényen a résztvevő hallgatók információkat hallhattak a program felépítéséről, a résztvevő egyetemekről és a témakörökről.
Dr. Árpási Zoltán, a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Karának dékánja elmondta, a nemzetközi eseményt immár második alkalommal rendezik meg.
– Minden egyetem számára, így a mi egyetemünk számára is fontos a nemzetköziesítés, a nemzetközi kapcsolatotok ápolása és fejlesztése. Emellett pedig nagyon fontos, hogy a hallgatóink is meg tudnak merítkőzni a nemzetközi közegben – ismertette dr. Árpási Zoltán.
A dékán kiemelte, idén hat egyetem vesz részt az ERASMUS-programban zajló eseményen. A lett és francia diákok mellett két román egyetem hallgatói érkeztek még Békéscsabára, de az intézménnyel több mint harminc éves kapcsolatot ápoló besztercebányai Bél Mátyás Egyetem képviselői is csatlakoztak az eseménysorhoz.
Dr. Máthé Ilona, a gazdasági kar lektorátus vezetője kiemelte, a programban több ország több egyeteme egy bizonyos téma keretében találkozik, elbeszélget, közösen kitalálja, hogy mit is lehetne csinálni az adott területen.
– A témát holisztikusan szemlélve elgondolkodni a vidékfejlesztés problémáiról és lehetőségeiről. A fiatalok vegyes csoportokat alkotva beszélik át a témát. A résztvevők egy hétig lesznek együtt, az azt követő két hétben pedig virtuális tartják majd a kapcsolatot. – foglalta össze dr. Máthé Ilona.
A csapatok a békéscsabai hétvégén és a három hetes program végén közösen tartanak majd előadásokat, ahol bizonyos résztémákban helyzetelemzéssel és javaslatokkal léphetnek elő.
A békéscsabai hallgatói csoport tagjai Győri Nóra is, akinek nem ez az első nemzetközi programja.
– Nagyon tetszik a nemzetközi környezet, hogy új embereket és új helyzeteket ismerhetek meg. Ezáltal sokat tanulhatok magamról és a környezetemről is. Emellett pedig az is vonzott, hogy itt van a saját egyetememen, így úgy gondoltam, hogy ez egy szuper lehetőség – fejtette ki Győri Nóra.
A hallgatói csoportok a megnyitó után nemzetközileg és szakmailag is vegyes csapatokat alkottak, hogy a különböző szakterületeket összekapcsolva fogalmazzák meg gondolataikat a vidékfejlesztés témakörében.
Forrás: behir.hu/ Bimbó Lajos
Fotó: Gál Ferenc Egyetem