Elkezdték szüretelni a feketeberkenye-bokrokat Bárdudvarnokon. A fanyar ízű gyümölcsből főként ivólevet készít majd a Tomka és Lányai biogazdaság, de őrlemény és aszalvány is készül belőle. Az idei termés közepesnek mondható.
Három ültetvényen, összesen 1,2 hektáron foglalkozik fekete berkenyével a Tomka és Lányai biogazdaság. Kettő ültetvény a saját tulajdonuk, a bárdudvarnoki nyolcéves telepítésűt az önkormányzattól bérlik. Az apró fekete bogyókat családi összefogással, kézzel szedik le az ágakról. A nagyobb bokrokról három, a fiatalabbakról fél kilogrammot tudnak gyűjteni. Tomka Anna elmondta, a növény egész jól bírja az aszályos időjárást is, a forró napsugarak viszont már elkezdték fonnyasztani a gyümölcsszemeket.
Ezért is kell mihamarabb leszednünk a bokrokról, hogy az ivóléhez friss bogyókat tudjunk felhasználni.– hangsúlyozta Tomka Anna.
Nem jó, hogyha aszaltabb gyümölcsök kerülnek bele, mert akkor a lé veszít a minőségéből. Bár, hagyunk majd fent a bokrokon szemeket, hogy aszalt berkenyénk is legyen. A bogyók egy részét leőröljük és joghurthoz, müzlihez, kefirhez keverhető őrleményt készítünk belőle, így értékesítjük. A fekete berkenyéből lekvárt is lehet főzni, de idén még nem próbálkozunk ezzel. Majd amikor a saját tulajdonú kettő-három éves ültetvényünkön is több lesz a termés, akkor.– tette hozzá.
Tomka Anna arról is beszélt, a fekete berkenye termesztésébe kimondottan az élettani hatása miatt vágtak bele évekkel ezelőtt. Mivel biogazdálkodást folytatnak, ezért olyan növényt kerestek, ami nem igényel védelmet és a barackültetvény helyére tudják telepíteni.
A fekete berkenyének egyetlen kártevője van, a bundásbogár. A rovar a növény virágát kedveli nagyon, virágzáskor egy részét le is rágta. Úgy tudtunk védekezni, és megakadályozni a nagyobb kárt, hogy kimentünk az ültetvényre és kézzel leszedegettük a bogarat a virágról.– mondta Tomka Anna.
A családi gazdálkodó hozzátette, a fekete berkenye Magyarországon őshonos növény, de nagyon kevesen ismerik és nem is igazán foglalkoznak vele. Somogy vármegyében Porrog közelében van még egy nagyjából egy hektáros ültetvény. Fanyarsága miatt nyersen alig fogyasztják, inkább ivóléként elterjedtebb.
Napi fél decit elég fogyasztani a levéből
Az apró szemeket kézzel szüretelik le a bokrokról, ami nagyon időigényes és fárasztó feladat. Tomka Anna keresi a pályázati lehetőségeket, melynek keretében egy géphez szeretne hozzájutni, hogy minél gyorsabban végezhessenek a szüreteléssel. A családi gazdaság vezetője elmondta, sokféle jótékony hatása van a berkenyének, ezért szinte mindenkinek ajánlott fogyasztani. Csökkenti a vércukorszintet, a rengeteg C-vitamin miatt támogatja az immunrendszert, a P-vitamin pedig a vérnyomásra és az erek rugalmasságára van jó hatással. A gyulladáscsökkentő feketeberkenye-léből elég naponta fél decit meginni. Tudományos kutatások megállapították, a fekete berkenye képes lassítani a rákos sejtek növekedését.
Forrás: SONLINE
Fotó: Lang Róbert