Varázsos ízek a Bóbita Birtokról

majort
2024. 07. 29., h – 08:39

Pájer Erika és férje egyedi élelmiszereket készítenek: szörpöket, lekvárokat, zöldségkrémeket. A hagyományőrzés, a kreativitás és a biogazdálkodást mind-mind meghatározzák tevékenységüket, melynek köszönhetően minőségi finomságokat alkotnak.

Fontosnak tartjuk az érték, a hagyomány megőrzését. Ennek része a saját, jó minőségű élelmiszerek előállítása. A mai világunkban szükség van egyediségre is, ezért készítjük termékeinket úgy, hogy a tradicionálist ötvözzük a kreativitással – fogalmazta meg tevékenységük lényegét, Pájer Erika, a Bóbita Birtok alapítója.

– A Bóbita Birtok a Győr-Moson-Sopron vármegyei Egyházasfaluban, azon belül is a Keresztény részében található. Férjemmel együtt, kilenc évvel ezelőtt költöztünk ide. Már akkor szerettünk volna egyedi kézműves termékeket, szörpöket, lekvárokat előállítani, és a város forgatagából csendesebb környezetbe vágytunk – idézte a kezdeteket Pájer Erika, aki férjével, Pájer Viktorral közösen vágott bele a nagy tervbe.

– Létrehoztuk a Bóbita Birtokot, mely Bóbita tündérről kapta nevét. Bóbita mikor táncolt, különleges varázslatokat használt. Ezért mi is, miközben a termékeinket készítjük, elmondjuk a mottónkká vált szállóigét: „Bóbita, Bóbita táncol”.

A családjaink körében csak konyhai kiskerteket műveltek, de a növények szeretetét és az érték létrehozását ők tanították meg nekünk. Amikor 2018-ban elkezdtünk a termeléssel foglalkozni, apránként haladtunk. Könyvekből, internetről autodidakta módon tanultuk mit hova, hogyan ültessünk. Azóta is mindig kísérletezünk, mi a legjobb a mi kertünknek, növényeinknek. Azonban az elejétől kezdve egyértelmű volt, hogy biogazdálkodást folytatunk. A terveink között mindig az szerepelt, hogy különlegességet, egyedi terméket alkossunk. Közben három gyermekünk is született, akik már kisebb-nagyobb aktivitással besegítenek a kistermelői tevékenységünkbe. Egyházasfalu tökéletes választás volt. Közel fél hektáron tudjuk megtermelni a szükséges alapanyagokat. Őstermelői tevékenységünket hat éve, 2018-ban kezdtük el. Ekkor még primőr zöldségeket, valamint a birtokunknál már meglévő korosabb gyümölcsfák terméseit kezdtük árusítani. Aztán elkezdtük a hosszabb távú terveinkhez szükséges telepítéseket. Gyümölcsfákat, piros bogyós gyümölcsbokrokat, epret ültettünk, melyek most kezdenek feldolgozásra is elegendő mennyiséget termelni. Kistermelői tevékenységünket 2023-ban indítottuk.

Attól függően, hogy éppen mi terem, szezonális jelleggel készítenek szörpöket, lekvárokat, zöldségkrémeket.

– Különlegességre törekszünk, termékeinkben mindig van egy kis csavar, például készítünk kávés meggylekvárt, pezsgős eperlekvárt és csokis sütőtöklekvárt. Előállítunk még hagyományos erdélyi recept alapján készült zakuszkát. Ez egész évben szerepel a kínálatunkban. Ez egy zöldség­krém, ami rengeteg zöldséget tartalmaz, és nagyon hosszú ideig főzzük. Másik különlegességünk a parajdi sóval készült gyógynövényes párna. Hat éven aluliaknak hét-, hat éven felülieknek kilencféle szárított gyógynövénnyel készül. Az ünnepi asztal királynőjére, a zölddió-befőttre viszont decemberig kell várakozniuk a kedves vásárlóinknak, megrendelőinknek.

Vásárlóink igényeit figyelembe véve, sok terméket készítünk cukormentesen, édesítőszerrel.

A későbbiekben szeretnénk savanyúságokat, gyümölcsleveket, teákat is készíteni, kínálni. Az alapanyagok többsége a kertünkből származik. Amit nem mi ter­mesztünk, nem mi állítunk elő, gondos odafigyeléssel választjuk ki.

Például a sópárnáink huzatát csak biztonságos és bőrbarát minősítéssel rendelkező anyagból varrom. A termékeinket a saját magunk által kikísérletezett recept alapján készítjük.

Több próba után találtuk meg a megfelelő ízvilágot, amit szerencsére vásárlóink visszajelzése is alátámaszt. A zakuszka kilóg a sorból, az édesanyám régi receptje alapján készül. A termékeink tartósítószert nem tartalmaznak, hagyományos száraz dunsztban, illetve befőző automatával, hőkezeléssel készülnek. A céljainkról, tevékenységünkről azt mondanám: az érték, a hagyomány megőrzését fontosnak tartjuk. Ennek része a saját, jó minőségű élelmiszerek előállítása is. A mai világunkban szükség van egyediségre is, ezért készítjük termékeinket úgy, hogy a tradicionálist ötvözzük a kreativitással.

Pájer Erika nem titkolja, rengeteg munkát ad számukra a kert, s a termékek elkészítése.

– Ha egy nap 72 órából állna, az sem lenne elég. Az elkészítés nagyon időigényes.

Kiemelném termékeink közül a zakuszkát, melynek előkészítési, főzési ideje két napot is igénybe vesz.

A szörpös, lekváros üvegek, a parajdi só beszerzése, a sópárnák elkészítése, a termékcímkék megalkotása és a piacra jutás komoly időt és logisztikát igényel, de a visszajelzéseink alapján megéri. Ezzel kapcsolatosan elmondhatom, hogy a piacok különbözőek. Időjárásfüggő is az értékesítés. Bár nem régen kezdtünk kistermelői terméket forgalmazni, de egyre több a vásárló, van igény és kereslet a termékeinkre. A piacokon segítik egymást az árusok, így egyre több helyre jut el a termékeink híre, egyre több helyre, fesztiválra, piacra hívnak minket árusítani. A legsikeresebb termékeink a zakuszka, a sópárna, a pezsgős eperlekvár, valamint a rózsás akácszörp.

A Bóbita Birtok alapítója elmondta: az emberek keresik a házilag készült, természetes, egészséges termékeket, fordítanak rá anyagiakat, mert számít a minőség, a megbízhatóság.

– Szerencsére egyre nagyobb az igény a házilag készült termékekre. A vásárlóink általában három csoportba sorolhatóak. Vannak, akik a régi, tradicionális ízvilágot keresik, akadnak, akik ugyanezt az ízvilágot de egészségesebb, cukormentes verzióban szeretnék megkapni. A nagyobb része a vásárlóinknak pedig ínyencségeket, különlegességeket keres, olyanokat, amiket a szupermarket polcain nem találnak meg. Az emberek szívesen költenek rá, ha nem is rendszeres jelleggel. A hó végi időszakot sajnos megérezzük a piacokon. De látszik, hogy igény van a helyi termelők, kézművesek, kistermelők termékeire.

Tervek, elképzelések bőven akadnak a Bóbita Birtokkal kapcsolatosan.

– Fejlesztések a termesztési, termelési folyamatokban folyamatosan zajlanak. Most a legújabb célunk nagyobb fóliasátor készítése. Szeretnénk egy kicsit meghosszabbítani a termesztési időszakot, illetve több palántát tudnánk nevelni a fóliasátorban. Bővíteni fogjuk a termékkörünket, attól függően, milyen új alapanyaggal tudunk dolgozni. Egyelőre a jelenlegi kapacitásunkban is van még potenciál. Birtokunk további területeinek bevonásával, új fajták vetésével, ültetésével tovább színesíthetjük a termékpalettánkat. Célunk, hogy a termékkínálatunk széles körű legyen, hogy minden vásárlónk megtalálja az ízlésének megfelelőt, egész évben. A legnagyobb álom azonban akkor valósulna meg, ha mindezt főállásban tudnánk végezni – tette hozzá Pájer Erika.

 

Forrás: Magyar Mezőgazdaság/ Bella Huba
Fotó: Magyar Mezőgazdaság