Ádám nem kistermelő, nem kézműves, de története jó példája annak milyen az, ha valaki nem kiszakadni akar a tanyasi életből, hanem megélni azt gyermekként, fiatalként.
Nagy Ádám 1998-ban született Orosházán, Pusztaföldváron nőtt fel gazdálkodó családban. Korán megismerte az állatgondozással járó feladatokat, a gazdasági udvarban szarvasmarhák, sertések, különböző baromfik vették körül, a paraszti használati eszközöket napi szinten használták. Vettek egy kisebb keltetőgépet, amiben különleges díszbaromfikat keltetett. Az egyik melléképületből madárházat alakítottak ki, ahol több fajta papagáj, pinty és fürj élt, amiket ő gondozott és szaporított, a fürjei pedig ellátták a családot egészséges tojással. Gyümölcsöst telepítettek, ami a családi szükségletet látja el, de pár éve elkezdett méhészkedni, hogy a gyümölcsfákat porozzák a méhek és elássák a családot mézzel. A megtermelt meggyből megtanult házi meggybort készíteni. De a története az újabb szikráknak köszönhetően nem állt meg itt.
Az álltalános iskolai osztályfőnöke kecskesajtot készített, ami nagyon megtetszett neki, ezért az ő indíttatása alapján 2013-ban tehéntejből ő is elkezdett sajtot készíteni. Több versenyen első helyezést ért el a különböző ízesítésű sajtjával. A tanárnő elvitte az osztályt a székkutasi falumúzeumba, majd a saját tanyájukra, ahol a férjével tanyamúzeumot rendeztek be. A gazdasági udvarban sokféle haszonállatot tartottak, az újabb szikra, a tanyasi élet varázsa és szépsége megfogta. A pusztaföldvári Álltalános Iskola után az orosházi Kossuth Lajos Szakképző Iskola mezőgazdasági szakára jelentkezett, ahol érettségit követően mezőgazdasági technikusként végezett. 2015 – ben a településükön egy citerazenekar alakult, ahol ő is elkezdett citerán tanulni, amin azóta is játszik. Itt indult el a népzene és a néptánc szeretete útján.
2016 nyarán indult el benne valami, amikor is elkezdte összegyűjteni a régiségeket, amik a padlásokról előkerültek. Ekkor kezdődött el a gyűjtögetése, majd fokozatosan autodidakta módon tanulta és tanulja a mai napig is ezt a hatalmas szerteágazó életformát. Az évek során megismerkedett néprajzosokkal, gyűjtőkkel, kereskedőkkel, zenészekkel. 2024-ben Falusi Turizmus és Szolgáltató képesítést szerzett, ezzel is bővítve a tudását.
A jelenlegi gyűjteménye kettő helyiségből álló kiállításként tekinthető meg, az egyik helyiségben egy „szoba”, illetve nagyobb részben konyha, míg a másik helyiségben a különböző szakmák eszközei, méhészkedés, házépítés, bőrművesség, cipész stb. láthatóak. Célja megőrizni múlt tárgyi emlékeit, viseleteit, szokásait, dalait. Büszkeséggel és tisztelettel viseli a Hungarikumnak számító cifraszűrt, de a múlt szeretetét is szeretné átadni és bemutatni a fiataloknak, gyerekeknek.
Ennek keretében megszokták hívni hagyományőrző délelőttöket tartani, óvodákba, iskolákba. Nyári táborok egy-egy napján meglátogatják a kiállítását, majd népi játékokkal ismerkedhetnek meg a jövő generációi. Úgy érzi nagy előny a jövő generációjával való könnyebb kapcsolatépítésben a fiatal kora. Idősotthonokba és nyugdíjas klubokba zenélni hívják, ahol felidézik fiatalságukat az idősebbek. A citera zenét hallgatva sok emlék, történet, mese elevenedik fel, a múltból még több ismerethez kap információt. A múlt szeretete, gyűjtése, megélése mára a szenvedélyévé vált, szívesen építi erre fel az életét.
Jövőbeli terve egy autentikus tanya létrehozása, ahol vendéglátással, falusi turizmussal és gazdálkodással egybekötve szeretné bemutatni az alföldön valamikor életformát jelentő tanyasi életet a vendégeinek. Mert a mottója: „Lakni mindenhol lehet, élni tanyán.”
Gyűjteménye megtekinthető előre egyeztetett időpontban Pusztaföldváron. Sok szeretettel vár minden kedves érdeklődőt. Nagy Ádám telefonja: +36 30 /3567-298.
Szerző: Brlázs Róbert
Fotó: Brlázs Róbert