Földeák múltjának egy darabja él tovább a közelmúltban ünnepélyes külsőségek között átadott tájházban. A falu egy mindenki által ismert, ikonikus alakjának, egyúttal a régi paraszti életmódnak állít emléket az átadott Fertály János tájház.
Aki ismerte Fertály Jánost, az tudja, már a megjelenése is különleges volt – mesélte az avatáskor a tájház névadójáról Hajnal Gábor, a község polgármestere. Megjegyezte, ennél is fontosabb, hogy nagyon jó ember volt. Az élet úgy hozta, hogy saját gyermeke nem született, de például milliókat adományozott egy fővárosi gyermekkórháznak.
Az ingatlant az önkormányzat jutányos áron vásárolta meg az összesen 32 örököstől. Az épület rendbehozatala helybeli szakembereknek köszönhető, berendezéséhez, külleméhez a makói múzeum szakemberei adták szakmai tudásukat.
Egyszerű, nyolc osztályt végzett földműves, ugyanakkor mint hagyatékából is kiderült, széles érdeklődésű ember volt – árulta el Szikszai Zsuzsanna, a makói József Attila Múzeum igazgatója. Elmondta, saját kezűleg tervezett lószerszámokat, érdekelte a földrajz, térképeire sok mindent feljegyzett és verseket is írt.
Az avatóünnepségen a Szárazér Táncegyüttes adott rövid műsort, az épület udvarára helyi és környékbeli kézművesek hozták el portékáikat. A nemzeti színű szalagot a bejáratnál Szikszai Zsuzsanna és Horváth Éva önkormányzati képviselő vágta át – utóbbi volt a testületnek az a tagja, aki szívügyének tekintette a tájházat és közülük a legtöbbet tette a megvalósításáért.
Forrás: delmagyar.hu
Fotó: Szabó Imre