Vadgazdálkodás

Megnyitották a Vadászat és vadászfegyverek Magyarországon című kiállítást a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A tárlat az "Egy a természettel" Vadászati és Természeti Világkiállításhoz kapcsolódó kulturális fesztivál első rendezvénye. A kiállítást megnyitó Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a "legmagasabb szintűnek" nevezte a magyar vadászati kultúrát, amelyet Ázsiából hoztunk és amely az osztrák, cseh és bajor hagyományok örökségével fejlődött az Osztrák-Magyar Monarchiában.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem működteti az ország egyik zárttéri vadgazdaságát Bőszénfán, ahol több, mint 2000 állat található. A Szarvasfarm remek programokat kínál a természetbarátoknak és az állatok szerelmeseinek. A vendégek bepillantást nyerhetnek az itt folyó munkába, megtekinthetik és meg is simogathatják Vadasparkunk szelíd lakóit.
Antropológiai tény, hogy a vadászszenvedély a kezdetektől hozott, ősi örökségünk és ezért nem szorul legitimációra – jelentette ki Semjén Zsolt az „Egy a természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás vásárosnaményi programsorozatának vasárnapi megnyitóján. Semmilyen természetgazdálkodás nem lehetséges fenntartható vadászat nélkül – húzta alá a miniszterelnök-helyettes.
Első alkalommal népszerűsíti „Ízvadászatra fel! Terítéken a vadhúsok.” szlogennel a vadhús fogyasztását az Agrárminisztérium az Agrármarketing Centrummal együttműködésében – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára a 14. Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztiválon, Pákozdon.
Átadták az 1896-os Ezredéves Országos Kiállítás egyik ékét, Habsburg Frigyes főherceg felújított millenniumi pavilonját a Gemenc Zrt. ökoturisztikai központjában a Tolna megyei Pörbölyben. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az eseményen azt hangsúlyozta: a beruházás egyszerre értékmentés, értékmegőrzés és értékfelmutatás, továbbá jól rávilágít a vadgazdálkodási, valamint a vadászati kultúra egységére, a természeti és kulturális értékek megőrzésének fontosságára.

A vad által okozott károk felmérésében és értékelésében nyújt segítséget a szakértőknek és ezen keresztül a gazdálkodóknak az év elején megjelent Erdei Vadkárfelvételi és Értékelési Útmutató, valamint az Egységes Mezőgazdasági Vadkárfelmérési Útmutató.

“A vadászatot egyáltalán nem a lövés tudománya, nem a gyilkolás és nem az étel, a bőr s a trófea jelenti, hanem mindez együtt, és még sok sok minden, ami túl van ezeken. Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem...” (Fekete István)