A Leader program keretében elnyert támogatás segítségével, illetve saját forrásokból fejlődhet tovább a Békési Kishajó-kikötő – jelentette be a helyszínen megtartott szerdai sajtótájékoztatón Kálmán Tibor, Békés polgármestere és Dobi István, a Békési Kajak-Kenu Club elnöke.
A város eközben kezdeményezte, hogy az a békési kikötő melletti területsáv, ahol a közelmúltban fakitermelési munkálatok zajlottak, önkormányzati vagyonkezelésbe kerüljön. Ott jövő héten már fákat telepítenek.
Kálmán Tibor beszámolt arról is, hogy a közeli Dánfokon nemrég 7200 facsemetét ültettek el, és ezzel elkezdődik az a program, amelynek részeként 10 ezer fát ültetnek el a városban. A polgármester a sajtótájékoztató bevezetőjében elmondta, a békési kikötőben a közelmúltban elindult a szezon, ott egyre nagyobb az élet, a létesítmény főszezonban teljes kapacitással működik.
– Mindez, illetve a kikötőt övező érdeklődés elismerése annak a munkának, amely már tizenhét éve zajlik ott – fogalmazott Kálmán Tibor. A közelmúltbeli fakivágásokkal kapcsolatban kifejtette, igyekeztek olyan megoldást szorgalmazni, ami nem árt a környezetnek, ám végül kénytelenek voltak elfogadni az erdészeti szakemberek álláspontját, amely szerint a KÖVIZIG kezelésében lévő véderdő biztonsági okokból megérett a vágásra. A fák veszélyessé váltak, és az elmúlt években történtek is olyan fakidőlések és gallyleszakadások, amelyet ezt támasztották alá.
– Ugyanakkor szeretnénk ha a helyzet megnyugtatóan, hosszú távon rendeződne, ezért a terület átminősítését követően az érintett rész az önkormányzat vagyonkezelésébe kerülhet. Ezután ott egy tervezett, vendégeket kiszolgáló parkosítást, erdőgazdálkodást fogunk folytatni, és őshonos füzeket, illetve platánokat telepítünk majd a területre. Ez a munka várhatóan már a jövő héten megkezdődik – részletezte a folyamatokat Kálmán Tibor.
Mint ismert, a Magyar Állam tulajdonában és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő területen a közelmúltban a véderdősávot egy részen ki kellett vágni, egyrészt, mert a hatóság tájékoztatása szerint az állomány túltartottá vált, másrészt, mert az erdészeti hatóság nem engedélyezte a területen egyetlen fa megmaradását sem a balesetveszély miatt.
Felmerült a védettség kérdése is. A kikötő melletti rét és legelő védett terület, de a véderdősávra ez a besorolás nem vonatkozik.
Kálmán Tibor bejelentette, folytatják a fásítási programjukat. A közelmúltban Dánfokon 7200 tölgycsemetét ültetett a Békés Turisztikai Kft., és ezzel elkezdődött az a projekt, amelynek keretében a következő időszakban 10 ezer fát ültetnek majd el a városban. – A terveink szerint ezeket a területeket nem erdőgazdálkodásra használjuk majd, hanem örök erdőként szolgálják a város lakosságát – fogalmazott Kálmán Tibor.
Dobi István, a Békési Kajak-Kenu Club elnöke elmondta, 2022-ben nyújtottak be pályázatot a Leader program kiírása keretében a kikötő további fejlesztésére. – Idén kaptuk meg az értesítést, hogy 7,2 millió forintot nyertünk a célra, így az összeg és egymillió forintos saját forrás mellett valósulhat meg a beruházássorozat – tette hozzá. Nyolc lámpatestet, illetve két nagyreflektort tesznek majd napelemes működésűvé. A jelenlegi iroda- illetve őrház már 17 éve szolgálja a dolgozók és a vendégek munkáját, évek óta próbálják az állagát megőrizni, de már megérett a cserére, így egy modern és iroda- és tárolókonténert szereznek be.
Nagyon fontosnak tartják, hogy a kikötő a térségi aktív turisztikai központja legyen minden korosztály számára. Ezért alakították ki korábban a Fedélzet nevű teraszt, és már 2021-ban megfogalmazták, hogy ott egy 7-szer 14 méteres rendezvénysátrat állítsanak fel. Ez is megtörténik majd a fejlesztés során.
Saját forrásból további eszközöket, párakapukat, párásító ventilátorokat szerelnek fel, és mediterrán hangulatú, virágos környezetet hoznak létre.
Emellett megtörtént az alsó vízi kikötő kapacitásbővítése, illetve a jövő héten a kikötő finanszírozásában, a KÖVIZIG-gel közösen megvalósítják az alsó víz hidromechanizációs kotrását, takarítását.
Forrás: BEOL
Fotó: Dinya Magdolna