Újraindult a tejipari szakképzés huszonöt év után a kaposvári Kinizsi Pál Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskolában. A Déli Agrárszakképzési Centrum (ASZC) és a Fino-Food vezetői írták alá az együttműködési megállapodást, első körben a tejüzem dolgozói közül 19-en kezdték el tanulmányaikat.
– A hat tejtermékkészítőn kívül jelenleg 13-an járnak a tejipari technikus szakmai oktatásra – mondta Papné Szabó Ibolya, a Déli Agrárszakképzési Centrum Kinizsi Pál Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola igazgatója. – Régebben évtizedeken át volt nálunk tejipari képzés, ám idővel egyre kevesebben jelentkeztek, így megszűnt ez az oktatás. Most negyed évszázad elteltével sikerült újraindítani. Abban bízunk, hogy hamarosan egyre többen választják majd ezt a szakmát.
Tejtermék-, túró- és sajtgyártás, gazdasági, vállalkozási ismeretek, valamint minőségbiztosítás: többek közt ezt tanulják a kaposvári tejüzemben dolgozók. Az elméleti képzést online a Kinizsi Pál technikum oktatói biztosítják, így a diákok nem esnek ki a munkából. Papné Szabó Ibolya azt mondta: a tanulók másfél évig járnak a tejipari szakképzésre, 2025 februárjában fejezik be tanulmányaikat. A tejtermékkészítők szakmai bizonyítványt kapnak, míg a tejipari technikusok oklevelet, utóbbival középvezetői állást is betölthetnek.
– A következő lépésben azt szeretnénk, hogy minél több pályaválasztás előtt álló fiatal is megismerje a tejipari szakképzésünket – hangsúlyozta. – Iskolánkban pillanatnyilag 230 nappali tagozatos diák tanul és százan vesznek részt a felnőttoktatásban és képzésben. Az édesipari szakmán kívül pékeket, pék-cukrászokat, továbbá hentes- és húskészítmény-készítő szakmákban is oktatunk, legközelebb november 10-én tartunk nyílt napot, akkor a legújabb lehetőségekről tájékoztatjuk a fiatalokat.
A somogyi agrárgazdasági szakemberek szerint Somogyban meghatározó ágazat a mezőgazdaság, így nem véletlen, hogy a tejiparban is létkérdés az utánpótlás. Ha ezen a téren gondok adódnak a jövőben, akkor előre borítékolható a lemaradás. Keszthelyi István, a mosdósi Mawa Kft. ügyvezetője hangsúlyozta: jól felkészült, megfelelő tapasztalattal rendelkező fiatalokra van szükség az ágazatban. Cégüknél 550 tehénről és szaporulatukról gondoskodnak.
– Jelenleg 42-en dolgozunk, az utóbbi időben állattenyésztőt és legutoljára októberben egy agrármérnököt vettünk fel. A fiatalításnak köszönhetően most jelentősen, nagyjából 40 évre csökkent az átlagéletkor a cégnél, míg egy évtizede ez 50 felett volt. A duális képzés keretében középiskolások járnak hozzánk és egyetemistákat is fogadtunk. Azt szeretnénk, hogy a végzősök közül később egyre többen vállaljanak nálunk majd munkát.
Erősítik a versenyképességet
Tájékoztatásuk szerint Szerdai Zsuzsanna, a Déli ASZC főigazgatója kiemelte: a centrum fontos feladatának tekinti az intézmények szakmai kiteljesedésének támogatását, mellyel elősegíti és lehetőséget biztosít számukra a duális együttműködésre.
Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a most aláírt megállapodás csak az első lépése a közös munkának, hiszen a termelés és a versenyképesség alapja a szakmailag magasan képzett munkaerő.
Forrás: SONLINE
Fotó: Lang Robert Kaposvar