Több mint ötezer adag halászlével, hatszáz sült pontypatkóval, valamint keszeggel és kárásszal, egész napos kulturális programokkal várták az érdeklődőket szombaton a tiszacsegei halászléfesztiválra, amelyet immár 15. alkalommal rendezett meg a csegei halászcsárda.
Ottjártunkkor kígyózó sorokban álltak az emberek, hogy megkóstolhassák a friss, híres tiszacsegei halászlét. Az ország minden tájáról, sőt, még Erdélyből és Szlovákiából is érkeztek érdeklődők: Szabolcsból, Borsodból és természetesen Hajdú-Bihar vármegyéből jött a legtöbb látogató.
Sokan visszajáró vendégek, a Haon érdeklődésére többen megjegyezték, az időjárás állíthatta volna csak meg őket.
Úgy gondolták, ha nyárias idő lesz, és nem kell zivatarra, jégesőre számítani, akkor semmi nem tántorítja el őket attól, hogy kilátogassanak a felkapott fesztiválra.
Bátorkodtunk megszólítani néhány falatozó vendéget. Egyöntetűen elmondták: isteni a halászlé. Melinda és asztaltársai, Marika, Gyula és Sándor Hajdúböszörményből érkeztek. Mint kiemelték, voltak már a fesztiválon, és mindig kellemes szájízzel távoztak, ami most sem lesz másképp. – Isteni finom a korhely halászlé, bőven van benne harcsafilé, az íze pedig utánozhatatlan – mondta Melinda.
Nagy volt a sürgés-forgás az osztásnál is, a csárdának eleve 30 fős a személyzete, ám most szükség volt 50-60 főre, hogy ki tudják elégíteni az igényeket – tudtuk meg Nagy Sándortól, a halászcsárda tulajdonosától. Mint elmondta, éjszaka két óra óta sütnek-főznek a Tisza-parton.
Mintegy 1500 kilogramm halat dolgoztak fel, a kétféle halászléhez csaknem 50 kilogramm pirospaprikát használtak el.
– Nagyon sok munkánk van ebben a fesztiválban, de az emberek imádják, rengetegen jönnek. Éppen ezért tartjuk már a tizenötödiket; nem túlzás, ha azt mondjuk: akár tízezren is megfordulhatnak itt nálunk, a Tisza-parton, ami hatalmas elismerés számunkra – emelte ki Nagy Sándor.
Hozzátette: a csegei korhely halászlé helyet kapott a nemzeti értéktárban, s a cím elnyerése óta most először került az étel a fesztiválozók asztalára.
Hamarabb elkezdték a halászlé értékesítését
– Úgy hirdettük meg, hogy 11 órától kezdjük a halászlevek osztását, azonban olyan sokan voltak már a délelőtti órákban, hogy 10 óra után néhány perccel elkezdtük értékesíteni a korhely és a hagyományos halászlevet – tudtuk meg Nagy Sándortól. Rámutatott, ugyanannyian szeretik a korhely halászlevet, mint a hagyományosat, sőt, talán kicsivel többet adnak el az előbbiből, így nem csoda, hogy 600 liter tejfölt rendeltek július elsejére.
A hungarikumok előszobájába lépett a tiszacsegei halászlé, s ennek nyomán kíváncsiak voltunk: mennyire titkos a receptje?
– Titkos is, meg nem is – mondta mosolyogva a halászcsárda tulajdonosa. – Az alapja vegyes halból készül, s harcsafilével tálaljuk, mely szálkamentes. A korhely halászlé ugyanúgy készül, mint a hagyományos: tejfölösmustáros habarást készítünk, majd megbolondítjuk egy kis citrommal, ez így együtt ad a hagyományos halászlének egy selymesebb ízt – részletezte, hozzátéve: évtizedek óta ugyanaz a receptjük, mely szakácsról szakácsra száll.
A Tisza partján több mint harminc árus kínálta egyebek között az egyedi kézműves termékeit, de volt házi rétes és erdélyi kürtőskalács, illetve játszótér, vidámpark, lufibohóc és gólyalábasok bemutatója. Este pedig a szórakozásé volt a főszerep, az elfogyasztott halászlevet letáncolhatták a vendégek.
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat kiállító partnerként vett részt a rendezvényen, ahol termelőink és a Hálózat munkatársai várták a látogatókat.
Forrás: Hajdúbihari Napló
Fotó: Csodálatos Magyarország