Az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózattal közösen, az Agrárminisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Kislépték Egyesület közreműködésével rendezte meg a „Helyi termék” rendezvénysorozat harmadik rendezvényét 2023. május 9-én, Pakson, az Erzsébet Nagy Szállodában.
A négy eseményből álló rendezvénysorozat célja a gazdálkodók tájékoztatása a helyi termékekkel kapcsolatos tudnivalókról és az azokhoz kapcsolódó jogszabályi változásokról.
A keddi eseményen elsőként Vendégh Edit, a NAK Tolna vármegyei szervezetének elnöke köszöntötte a résztvevőket. Megnyitóbeszédében kiemelte annak jelentőségét, hogy a gazdák és a vásárlók egymásra találjanak. Kiemelte a kiváló magyar élelmiszer és friss, egészséges termékek minél könnyebb piacra jutásának fontosságát és ennek kapcsán bemutatta a Helyi Termék kézikönyvet, melyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara összefoglalta az alapvető tudnivalókat és az azokhoz kapcsolódó jogszabályváltozásokat a gazdák és az élelmiszertermelők számára. Hangsúlyozta, hogy a rendezvénysorozat is a kiadvány tematikáját követi, annak szerzői, a Minisztérium és a hatóságok képviselői tartanak előadást az egyes rendezvényállomásokon az élelmiszergazdaság sajátosságairól, fejlődési lehetőségekről és a felhívják a figyelmet a tudatos élelmiszerfogyasztásra. Hozzáfűzte, hogy a személyes kapcsolatok rendkívül hatékonyan növelik a bizalmat a helyi termékek iránt, ami erősíti a Rövid Ellátási Láncok létrehozására irányuló erőfeszítéseket. Mára a fogyasztóük egyre tudatosabbak, nő a kereslet a közvetlen értékesítés iránt.
Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára megnyitó beszédében hangsúlyozta az élelmiszertermelés jelentőségét és azt az erőfeszítést, amit a NÉBIH tesz az élelmiszerpazarlás minél hatékonyabb csökkentése érdekében a Maradék nélkül program keretében. Fejenként jelenleg ugyanis évi 63 kg élelmiszer hulladékot termelünk, de 68-ról küzdöttük le magunkat idáig, az Uniós átlag pedig folyamatosan 80 kg fölött van. A tendencia hazánkban tehát rendkívül pozitív.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az élelmiszer ellátottság kiemelten fontos, és ha nem is maximális önellátásra kell törekednünk, azonban a háború és a pandémia rámutatott a hazai termelés jelentőségére, melyet minél inkább erősíteni kell. Az élelmiszeripar esetében mindig a nagy ipari cégekről beszélünk, azonban a vállalkozások több, mint 90 %-a kis és mikro vállalkozás, ezen a területen pedig nincs olyan nagy szakadék a termelés és az előállítás között. Jelentős szerepük van a kis mennyiségben helyi szinten előállított termékeknek és termelőknek. A nagy vállalatok képesek nagy mennyiségben, viszonylag egyenletes minőségben elállítani az alapanyagokat, ezzel találkozunk az áruházláncokban, a kisebb termelőknek azonban jelentős szerepe van a helyi ellátásban. Emlékeztetett arra, hogy a kis termelőknek nem egyszerű a helyzetük, hiszen a jelölések, az élelmiszerhigiéniás szabályok éppen úgy érvényesek rájuk is. Ez egy nagyon szép terület nagyon sok kihívással, az ezeknek történő megfelelésben igyekszik segíteni a Helyi termék rendezvény.
Az előadások sorát az élelmiszergazdaság sajátosságai és fejlődési lehetőségei, különös tekintettel a tudatos fogyasztók edukációjára címmel dr. Felkai Beáta Olga helyettes államtitkár nyitotta meg. Majd a megreformált élelmiszerláncokról és élelmiszer-feldolgozásról a helyi termékek piacra jutásáról dr. Gombik Zsuzsanna és Tóth Dávid, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal osztályvezetői adtak. Őket követte a Kislépték Egyesület elnöke, dr. Kujáni Katalin Olga Trendek, lehetőségek, eszközök, élet a nagybanin túl címmel. A helyes élelmiszer-jelölés módjait pedig Szegedyné dr. Fricz Ágnes független élelmiszerlánc-tanácsadó mutatta be, aki gyakorlati példákon keresztül láttatta a szükséges jelölések feltüntetésének jelentőségét.
A rendezvénysorozat harmadik állomásának záró szekciójában két, a térségben megvalósított jó gyakorlatot mutattak be a szervezők. Elsőként Matus Dóra a MyFarm kertek közösségi gazdaságát ismertette meg a hallgatósággal, mely új lehetőséget jelent a városi fogyasztók számára a jó és egészséges táplálkozásra, miközben támogatják a lokális értékteremtést, és közelebb kerülhet a fogyasztó a termelőhöz. Az összefogás keretében a fogyasztók előre befizetnek egy összeget a termelőnek, ami segíti a termelés finanszírozását, és ezért cserébe megkapják a termelő által előállított friss, minőségi élelmiszereket. A hosszú távú elköteleződésért cserébe a termelők biztos megélhetést, a fogyasztók pedig megbízható helyről származó, jó minőségű élelmiszert kapnak. A MyFarm számos, a közösség és a környezet számára is jelentős hatással bíró jó gyakorlatot épített be rendszerébe a tudatos, közös kerttervezéstől a visszaváltható szállítókosarakon át a köztes szereplő nélküli kiszállítási folyamatokig.
A Marketingsziget tevékenységét Czink Dóra mutatta be a rendezvény résztvevőinek, aki hangsúlyozta: vitathatatlan, hogy az agrárszektor egyre jobban elköteleződik a digitális megoldások iránt. A digitalizáció pedig óhatatlanul eléri az agrárcégek, termelők marketingtevékenységét is. Ma már a modern, korszerű megoldásokat képviselő agrárvállalkozások számára elengedhetetlen az online marketingeszközök alkalmazása. Ezt a tendenciát erősíti az agrárszektorban megfigyelhető generációváltás is. A brandépítés, a közösségi médiában való jelenlét, a célcsoport meghatározása és a piaci igények kiszolgálása ma már elképzelhetetlen tudatos marketingtevékenység nélkül. A Marketingsziget ezen a területen támogatja a termelőket, folyamatosan oktatja azokat akik nehezen igazodnak el a marketingeszközök tengerében.
A rendezvényen bemutatkoztak térségi kézműves kistermelők, akiknek sajtjait, mézeit, pékáruit és borait és is megkóstolhatták, kozmetikumait kipróbálhatták a résztvevők.
A rendezvénysorozat záró vidéki helyszínén is színvonalas előadásokkal, szakértő segítséggel és helyi termék előállítókkal várják a szervezők a térségi kistermelőket és az érdeklődőket.
A záró esemény helyszíne és időpontja:
2023. május 11. Hajdúböszörmény
További információ és regisztráció a https://mnvh.hu/helyitermek oldalon érhető el:
A Helyi termék 2022 kézikönyv a https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok oldalon érhető el.
Forrás: MNVH
Fotó: MNVH