Átadták a kilátók királynőjét Lillafüreden

majort
2022. 08. 24., sze – 12:32

Az erdészek, a természetjárók, minden erdőt szerető ünnepnapja volt augusztus 23-a, mert felavatták a Lillafüred feletti Dolka-tetőn meg-, illetve újjáépített Zsófia-kilátót. Olyan impozáns és emblematikus építmény született, ami a Palotaszálló mellett újabb jelképévé válhat a térségnek.


Az építők határozott kérése ellenére – nagyon sokan már a hivatalos átadás előtt elzarándokoltak az új idegenforgalmi látványossághoz, nem csekély közlekedési káoszt is okozva a kilátóhoz vezető gyalogút kiindulópontja környékén, Felső-Hámornál.


Augusztus 23-tól kezdődően azonban – ahogy sokan a hivatalos átadó ünnepségen a helyszín romantikus voltára hivatkozva fogalmaztak – „szabad a csók a Zsófia kilátóban”, amelyet megkapta a „kilátók királynője” rangot is.


Az első vidéki kilátótorony – ezt a büszke címet viselhette az előd – kalandos történetet élt át.


A lillafüredi kilátó ötlete az 1890-es évek végén merült fel, a létesítmény megépítésének 1262 koronás költségét a Borsodi Bükk Egylet finanszírozta. A terveket Szűcs Sándor miskolci mérnök készítette. Ő felügyelte az építést is. A kilátó nevét a Borsodi Bükk Egylet alapítója, báró Vay Béla Borsod vármegyei főispán felesége, gróf Teleki Zsófia tiszteletére és emlékére kapta – írta a portál.


A Zsófia-kilátó rekonstrukciója tavaly ősszel kezdődött. Tervezéskor az egykori építmény megjelenését vették alapul, csak a kornak megfelelő biztonsági és kényelmi szempontok miatt változtattak, de az eredeti látvány megőrzése mellett.


A kilátóhoz tanösvény vezet a régi szerpentinúton. Már a feljutás élménye is nagy, hiszen hangulatos tereplépcsők és egy kis híd teszi kalandossá az utat. Olyan érzésük lehet a kirándulóknak, mintha az Alpok valamelyik tanösvényén járnának.


Ami az építmény különlegességét adja – és ami miatt a kilátók királynőjének is lehetne nevezni – az a gyönyörű kupolája. Ezzel a Dolka-tetőt megkoronázva olyan impozáns és emblematikus építmény született, ami a Palotaszálló mellett újabb jelképévé válhat a térségnek.


Forrás: Boon, Sokszínű Vidék
Fotó: Sokszínű Vidék/Horváth Csongor