Az értéktárat a Petőfi Sándor Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Kiállítóhely igazgatója, Tarné Hajdu Judit helytörténeti kutató állított össze, és az Agrárminisztérium által támogatott Hungarikum pályázatnak köszönhetően újabb kiadványokban tudják bemutatni a város értékeit.
Több kategóriában találunk értéket
A Hungarikum törvény meghatározott kategóriákba sorolja a nevezetességeket. A természeti környezet csoportban helyi értékként óvják a sámsoniak a Martinkai-legelőt, mely a Hortobágyi Nemzeti Park Hajdúsági Tájvédelmi Körzet része, számos védett növény és állat otthona. Kulturális örökségként tartják nyilván a híres Hajdúsámsoni bronzkincset, az Öntöttvas tárgyak gyűjteményét, a Budaházy család örökségét, a Rákóczi hagyományokat a Bényei nyárfa legendájával, valamint a 30 évig működő Dínó Bábcsoportot. A Református templom és a Világháborús emlékmű leírását és fotódokumentációját épített környezet témakörben találjuk meg. Sport kategóriában szerepel a Harangi Imre emléktölgy, mely 1936 óta a település központjában hirdeti a településhez családi szálakkal kötődő bajnok olimpiai dicsőségét.
Felkeltenék a fiatalok figyelmet
– Kincseinket az elmúlt évben kültéri táblákkal is megjelöltük. Ezeket helytörténeti sétákkal népszerűsítjük, legutóbb például éjszakai fáklyás túrát tartottunk nagy sikerrel. Pályázatunk zárásaként készült el az ékességeket bemutató prospektus, falinaptár és többféle képeslap. Reméljük az igényes, szép kiadványokkal sikerül a helyiek és az ide érkező látogatók figyelmét is felkelteni.
Szerettük volna, ha a fiatalabb generációk mobiltelefonos alkalmazással is el tudják érni az információkat, ezért mindenhol alkalmaztunk QR-kódot.
Kiemelt öröm az értékfeltáró munkában számunkra, hogy a kulturális szakemberek, pedagógusok mellett a helyi fiatalokat is sikerült bevonni. Így készült el a református templom hiánypótló leírása Papp László, a köztéri szobrok részletes bemutatása pedig Hadházi Balázs által. A Dínó Bábcsoport hagyományát egy új generációs szakkör formájában is tovább éltetjük – nyilatkozta Tarné Hajdu Judit.
A helytörténeti kutatómunka egy újabb, sikeres Hungarikum pályázatnak köszönhetően a közeljövőben folytatódik.
Terítékre kerül a Sáfián család pásztortudása, amiről a tavaly tudományos filmet forgattak; a Petőfi 200 évforduló jegyében a Petőfi fája köztéri szobor, valamint az iskola aulájának látványos díszítése. Az így már tizenkét sámsoni jellegzetességet felvonultató értéktárról egy kisfilmet is szeretnének, melynek forgatása hamarosan elkezdődik.
Forrás: Haon
Fotó: Hortobágyi Nemzeti Park