Megújul az Ócsai Tájház-együttes

majort
2022. 01. 25., k – 10:15

A komplexum átalakításával és felújításával egyidejűleg a környék Natura 2000 védett értékeinek bemutatásával egy természetvédelmi, táj- és kultúrtörténeti központot hoznak létre a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban. A projekt másik pillére a rákosi vipera megőrzésére irányuló élőhelykezelés.


A projekt keretében az Ócsai Tájház komplexum fejlesztését, valamint védett területek kezelését végezik el. A tájház meglévő épületei és kapcsolódó építményei jelen, leromlott állapotukban már nem tudnak teljes körűen megfelelni a bemutatási követelményeknek; felújításra és fejlesztésre szorulnak. Az Ócsai Tájház és Turján ház gyűjteményének, kiállításainak, valamint oktató tereinek és az itt szervezett rendezvényeknek kiemelt szerepe van a helyi néprajzi értékek és hagyományok hosszú távú megőrzésében csakúgy, mint az elmúlt évszázadok népi életmódjához kötődő megmaradt értékek bemutatásában. Az állandó és időszaki kiállításokon keresztül, a tárgykészítő és más tematikus foglalkozások alkalmával nyílik lehetőség a hagyományos paraszti élet és eszközhasználat sokoldalúságának bemutatására.


Az Ócsai Tájház komplexum átalakításával és felújításával egyidejűleg a környék Natura 2000 védett értékeinek bemutatásával egy természetvédelmi, táj- és kultúrtörténeti központot is kialakítanak. A „Tájban élő ember” című központi kiállítás és kapcsolódó programjai által megfelelő körülmények között tudnak majd működni a már bevált és a folyamatosan megújuló környezeti nevelési programok.


A rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) hazánk és Európa egyik legveszélyeztetettebb gerinces állata; Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft, kipusztulás közvetlen veszélyébe került fajok között szerepel.


Az élőhelyek romlása és a legeltetés felhagyása miatt a rákosi vipera élőhelye egyre inkább visszaszorul; jelen projekt keretében a megfelelő élőhely kialakításához és kezeléshez szükséges eszközök beszerzését tervezi a Duna-Ipoly Nemzeti Park (traktor, szárzúzó, kasza, bálázó). A gyepterületek folyamatos és megfelelő kezelésének hiánya a lágyszárúak fajgazdagságának csökkenését, illetve a cserjésedés erősödését eredményezi, amit a projektből vásárolt gépekkel és eszközökkel történő szakszerű kezeléssel próbálunk meg visszafordítani.


A felújítási munkálatok megkezdődtek, az építési beruházás során a Tájház komplexum 4 épületén kisebb-nagyobb léptékű felújításokat végeznek az épített örökségi elemek megőrzése mellett.


Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park
Fotó: Duna-Ipoly Nemzeti Park