Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. szerdán, Budapesten. Az Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) és a Magyar Urbanisztikai Társaság hosszú évek óta tartó szoros együttműködése nyomán megszületett egyezmény elsődleges célja az agrárium, a vidéki térségek fejlesztése, valamint az Európai Falumegújítási Díj és a Magyarországi Falumegújítási Díj pályázati rendszer hatékonyságának, a falumegújítást végző községek eredményeinek, a falumegújítás mozgalom sikerességének növelése.
A két szervezet sikeres együttműködése a vidékfejlesztés iránti elkötelezettség mentén formálódott az elmúlt évtized során. Az MNVH tanácsadási tevékenységén keresztül segíti az információátadást, valamint a vidéki lakosság, a termelők, gazdálkodók, és a vidékfejlesztésben érdekelt szakemberek munkáját, illetve a Vidékfejlesztési Program lehetőségeinek és jó gyakorlatainak bemutatásával hozzájárul a vidék versenyképességének javításához. Ezzel összhangban áll a Magyar Urbanisztikai Társaság küldetése a sokféle szakma összehangolt tevékenységéből álló magyar urbanisztikának, a térségi és településfejlesztésnek, tervezésnek, irányításnak és működtetésének minél sikeresebbé, hatékonyabbá és eredményesebbé tétele, valamint, hogy segítséget nyújtson a falumegújítási mozgalom hazai elterjesztéséhez és megerősítéséhez, s ehhez kapcsolódva szakmai, logisztikai támogatást biztosítson elsősorban a rurális térségek kistelepüléseinek megújításához, fejlesztési koncepcióik, programjaik és településrendezési terveik elkészítéséhez.
Az aláírt megállapodásban megfogalmazott kiemelt célkitűzések szerint a résztvevő szervezetek az Európai Falumegújítási Díj, valamint a Magyarországi Falumegújítási Díj pályázati rendszer hatékonyságát növelik, pályázaton részt vevő települések számának és területi kiterjedésének bővítésével.
Az Európai Falumegújítási Díj, valamint Magyarországi Falumegújítási Díj pályázataiban megjelenő sikeres stratégiákat mintaként bemutatják a társadalom, kormányzat, települések számára annak érdekében, hogy ezzel hozzájáruljanak a települési közösségek tapasztalatátadásának és a falusi kistelepülések fejlődésének sikerességének elősegítéséhez;
Ezen tevékenységek a hazai és nemzetközi eseményeken keresztül a vidéki kistelepülések elszigeteltségének csökkentetéséhez, valamint széleskörű hazai és külföldi kapcsolatépítéshez, illetve kommunikációhoz, továbbá kistelepüléseken zajló szellemi élet erősödéséhez együttesen hozzájárulnak.
Az együttműködő szervezetek a hazai és nemzetközi településfejlesztési, vidékfejlesztési kapcsolatok erősítése és kapcsolatrendszer bővítése, valamint a nemzetközi szakmai kapcsolatok, Európai Vidékfejlesztési és Falumegújítási Munkaközösség nyújtotta lehetőségek hatékonyabb felhasználása érdekében is kölcsönösen együttműködnek.
A megszületett megállapodás az elkötelezett felek közös szándéka és erőfeszítései révén számottevő előrelépést jelent majd a vidéki térségek fejlesztési lehetőségeinek kiaknázása terén.
Forrás: MNVH
Fotó: MNVH