Precíziós gazdálkodás: Hatékonyság és fenntarthatóság a mezőgazdaságban

majort
2025. 01. 11., szo – 10:34

Kerényi Csaba a Vidékfejlesztési Program keretében a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” (VP2-4.1.8-21) című felhívásra támogatási kérelmet nyújtott be, amelyet pozitívan bíráltak el. A projekt helyszíne Bácsalmás, a bevonni kívánt terület pedig továbbra is 130 hektár volt.

Kerényi Csaba 2009. december 23-ig önálló gazdaként végezte mezőgazdasági tevékenységét, majd ezt követően egyéni vállalkozóként folytatta munkáját. Szántóföldjein elsősorban búza, durumbúza, repce és kukorica termesztésére specializálódott. 2010-ben sikeres pályázatot követően megépítette saját szárítótelepét, amelyet azóta is üzemeltet, és egy síktárolóval is kibővített. A szárító- és tisztítókapacitását nemcsak saját gazdálkodásában használja, hanem szolgáltatásként más gazdák számára is elérhetővé tette.

Testvérével közös telephelyet üzemeltet, és 130 hektáros területét precíziós gazdálkodásba kívánta bevonni. Tevékenysége a betakarítást követő szolgáltatásokra összpontosult, ideértve a gabonafélék, hüvelyes növények és olajos magok termesztését, valamint növénytermesztési szolgáltatásokat és vetőmag feldolgozást is. A precíziós eszközök alkalmazása kiemelten fontos volt számára, mivel ezekkel jelentős előnyöket érhet el: akár 20%-kal csökkenhet a környezetterhelés, a termelékenység és hatékonyság pedig 20-30%-kal is növekedhet. Emellett a növényvédő szerek kijuttatásának mennyisége 10-20%-kal csökkenthető, ami hozzájárul a fenntartható gazdálkodáshoz. A projekt célja a precíziós gazdálkodásra való áttérés érdekében szükséges gépek és eszközök beszerzése, valamint kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele volt.

A projekt keretében olyan fejlesztés valósult meg, amely a precíziós gazdálkodásra való áttérést támogatta. Ennek részeként Kerényi Csaba beszerezte a szükséges gépeket és berendezéseket, lehetővé téve számára a környezetbarátabb, hatékonyabb és gazdaságilag fenntarthatóbb mezőgazdasági termelést.

 

Szerző: Szigeti Tamás
Fotó: Szigeti Tamás