Csalános Biofarm

majort
2024. 11. 02., szo – 07:02

A Csalános Biofarm története 2018-ban kezdődött Németkéren, amikor a tulajdonos családjával együtt különleges, természetközeli gazdálkodásba kezdett. Kezdetben nem terveztek komoly gazdálkodást, de a természet iránti vonzalom és a folyamatos tanulás végül elvezette őket egy organikus, ökológiai szemléletű farm felépítéséhez.

2019-ben indult a farm hivatalos tenyészetként, ekkor kezdték el fajtatiszta anglo-núbiai kecskék tartását. Az anglo-núbiai fajtát azért választották, mert jámbor természetű, kedves és prémium minőségű tejet ad. Ez a tej kiváló alapanyagnak bizonyult a bio minősítésű kecsketejtermékekhez, amelyek között friss krémsajtok, gomolyasajtok és érlelt gouda sajtok is szerepelnek.

A kecskék mellett 2019-ben megérkezett a farmra Tulipán, egy kárpáti borzderes szarvasmarha. Az állatállomány további bővítésére 2022-ben és 2024-ben került sor, amikor a jersey fajtájú Pitypang tehén, majd Bóbita és Lenke is a farm lakóivá váltak. A tehéntej feldolgozásával a Csalános Biofarm kibővítette termékskáláját, és olyan különlegességeket kezdtek el készíteni, mint az érlelt trappista és gouda sajtok. Emellett megalkottak egy egyedülálló sajtkülönlegességet, a „trappista cuvee”-t, amely 80%-ban tehén- és 20%-ban kecsketejből készül.

A gazdaság életében nagy változás történt 2023 nyarán, amikor a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy a gyermekek iskoláztatását és a család jövőjét szem előtt tartva Csongrád-Csanád megyébe, Röszkére költöznek. Az új helyszín egy 10 hektáros tanya, amely ideális környezetet biztosít az ökológiai gazdálkodás folytatásához. A család itt is folytatja elhivatottságát a természet iránt, továbbra is fajtatiszta kecskék és szarvasmarhák tartásával és gondozásával foglalkoznak, valamint olyan tejtermékeket állítanak elő, amelyek megfelelnek az ökológiai minősítés követelményeinek.

A Csalános Biofarm példát mutat arra, hogy a természetközeli gazdálkodás hogyan kapcsolható össze a fenntartható élelmiszer-termeléssel és a helyi termékek iránti elkötelezettséggel. A gazdaság törekvései, hogy minél több embert megismertessenek a magas minőségű, kézműves sajtokkal, és egyúttal hozzájáruljanak a vidéki életforma fenntartásához, inspiráló példa lehet mások számára is.

 

Szerző: Kaj István
Fotó: Kaj István