Nagy István János és párja Balog Mária Szeghalmon, a Körös-Berettyó összefolyása mellet méhészkedik. István első 3 méhcsaládját 2005-ben vásárolta, melyből mára 120-140 méhcsalád lett.
2020-ig munka mellet gondozták állományukat, ekkor határozták el, hogy saját lábra állnak és egy saját brand felépítésével megpróbálják megtermelt méhészeti termékeiket saját maguk értékesíteni. Az elhatározást tett követte és 2020-ban megalapították a Mézesudvar Méhészetet. István végzetségét tekintve közgazdász és idő közben megszerezte a méhész bizonyítványt is, jelenleg pedig könyvelőnek tanul. Marcsi pedig kereskedelmi végzettségét tudja hasznosan kamatoztatni az értékesítés során.
A megváltozott klíma és éghajlati körülmények miatt az utóbbi években vándorméhészkedésre rendezkedtek be. Állományuk egy részével akác virágzásra a hajdúságba vándorolnak, míg egyéb kultúrnövényekre egy vésztői biogazda földjei mellé telepednek le. A telephelyen maradt méhcsaládokkal pedig általában vegyes virágmézet termelnek. Technológiájuk 10NB keretes fészek és ½ NB keretes méztér, ennek köszönhetően évről évre sikerül kitűnő minőségű fajtamézeket termelni. A mézelvétel hagyományos módon manufaktúra jelleggel történik. 2020 óta az így termelt mézek egyre nagyobb részét már, mint kistermelők saját márkanév alatt – Mézesudvar – értékesítik. Termékeik között a fajtamézeken kívül megtalálható a virágpor, propolisz, lépesméz és az általuk öntött méhviasz gyertyák is.
Mézeik minőségét több elismerésben is részesítették. 2022-ben akácmézük az Év Kiváló Magyar méze versenyen 3. míg repce mézük 2023-ban 2 helyezést ért el. A Magyar Ízek Versenyén arany, a gyulai mézversenyen bronz minősítéssel ismerték el akácmézüket. Emellett 2023-ban napraforgó mézük mellett egy mézes különlegességük a gyömbéres-citrom ágyazású akácmézükkel arany minősítést értek el Gyulán.
István a következőket mondta el: A méhészeti ágazat, mint a háztáji gazdálkodás utolsó bástyája igen viharos időket él meg. A nagybani mézértékesítés Magyarországon megállt, vagy ha történik is valamelyes mozgás a piacon az igen nyomott áron történik. Mivel a méhészek lehetőségei igen beszűkültek így egyre többen jelennek meg – legtöbbjük engedélyek nélkül – az üveges termelői értékesítés piacán, általában igen alacsony áron. Ezekkel a termelőkkel a versenyt csak a jó minőségű mézeinkkel tudjuk felvenni, amit aztán dekoratív csomagolásban kínálunk. Illetve igyekszünk rendezvényeken megjelenni. Időről időre mézvásáron, adventi vásárokon, áruházláncok promóciós sorain, illetve idén a békéscsabai Csaba Center Kézműves Adventi Élelmiszer Vásárán vagyunk megtalálhatóak voltak. Marcsi a jövővel kapcsolatban: Terveink az elkövetkezendő évekre a méhcsalád szám növelése mellet a technológia fejlesztése, arra ügyelve, hogy a manufaktúra jelleget a lehetőségekhez mérten megtartjuk.
Szerző: Brlázs Róbert
Fotó: Brlázs Róbert